Czy drożyzna dopadnie nawet pupila? Podatek od psa w 2022 roku w górę. Ale kto kocha, ten zapłaci

Posiadanie psa będzie w 2022 roku wiązać się z wyższymi wydatkami. Ministerstwo Finansów podniosło bowiem maksymalne stawki dotyczące opłat za posiadanie czworonoga.

W roku 2021 każdy właściciel psa był zobowiązany, by odprowadzić podatek w wysokości maksymalnej 130,30 złotych. W porównaniu do poprzedniego roku podwyżka była symboliczna, bo wyniosła 5 zł. Opłata za posiadanie czworonożnego pupila nie jest też jednakowa. Gminy same bowiem decydują, czy owa opłata obowiązuje na ich terenie, czy też nie. Ustalają też wysokość opłaty, która nie może przekroczyć określonej przez resort finansów stawki. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gala The Best of Moto 2021

Podatek od psa znów w górę. Ale stawka nie wzrośnie drastycznie

W 2022 r. przyjemność posiadania psa na szczęście ponownie nie zdrożeje drastycznie. Będzie wynosiła nie więcej niż 135,00 zł.

Warto podkreślić, że ustawodawca przewidział wyjątki dotyczące pobierania opłaty. Daniny odprowadzać nie muszą: 

  • osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają jednego psa;
  • osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają psa asystującego;
  • seniorzy, którzy posiadają jednego psa;
  • osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe;
  • personel dyplomatyczny;
  • rolnicy, którzy posiadają do dwóch psów.

Jak zapłacić podatek od psa?

Gminy także mogą dodać konkretne grupy osób, z których posiadacze czworonogów są zwolnieni z podatku. Przykładowo w gminie Kraków zwolnione z opłaty są także osoby, które adoptowały psy z krakowskich schronisk, dały dom dla bezdomnych zwierząt, których zwierzę jest wysterylizowane lub oznaczone chipem. Fakt ten musi być jednak udokumentowany i zgłoszony.

Daninę z tytułu posiadania psa można opłacić w kasie gminy, przelewem bądź u inkasenta. Jak czytamy na stronie rządowej, "każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę zapytaj w swoim urzędzie gminy". 

Więcej o: