Podatek od nieruchomości w 2022 roku. Jakie stawki będą obowiązywać w największych polskich miastach?

Rok 2020 okazał się pod względem wielkości wpływów rekordowy. Wszystkie gminy w całym kraju z daniny od nieruchomości zebrały 9,2 mld zł. To ponad 2 razy więcej niż w 2002 r - wyliczają eksperci HRE Investments. W 2022 roku wpływy władz lokalnych mogą być wyższe. Podatek od nieruchomości znów pójdzie bowiem w górę.

Podatki od nieruchomości w 2022 roku nie zmienią się w całym kraju w stopniu jednolitym. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy posiadają domy, grunty, mieszkania, nie zapłacą więcej. Gminy, które podejmują w tej kwestii decyzje, za podwyżkami opowiedziały się gremialnie. 

Jak wzrośnie podatek od nieruchomości? Stawki w górę

Decyzję największych miast prześledził portal infor.com. Pod uwagę wziął zmiany związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, celami mieszkalnymi oraz pozostałymi - dla gruntów oraz budynków i ich części. 

Jak zmienią się podatki od nieruchomości?Jak zmienią się podatki od nieruchomości? Opracowanie: HRE Investments, dane: decyzje ogłaszane przez Rady Miast

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Stawki wyznaczone przez władze lokalne nie mogą przekroczyć tych ustalonych w Ministerstwie Finansów. W roku 2022 za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wyniesie maksymalnie 1,03 zł. Za pozostałe grunty będzie niższy - wyniesie 0,54 zł. W stosunku do zeszłorocznych stawek wzrost nie jest drastyczny - wynosi odpowiednio 4 i 2 grosze. 

Maksymalne stawki zdecydowały wprowadzić się: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz, Rzeszów, Toruń, Olsztyn oraz Zielona Góra. Niższe, bo wynoszące 1,00 zł, obowiązywać będą w Lublinie. Opole stawkę ustanowiło na poziomie 1,01 zł, 0,98 zł podatek wyniesie w Białymstoku

W przypadku podatków od budynków mieszkalnych maksymalna stawka 0,89 zł obowiązywać będzie w większości miast - m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Ale w Kielcach, Toruniu czy Zielonej Górze będzie niższa - wyniesie odpowiednio 0,74, 0,78 i 0,46 zł. 

Zobacz wideo Tusk do Kukiza: Panie Pawle, ja właściwie nie mam żadnych wątpliwości, że pan także mógł być ofiarą podsłuchów

Podatek od nieruchomości. Ważne źródło środków dla władz lokalnych

Jak podkreśla Infor środki uzyskane z podatku od nieruchomości mają gigantyczne znaczenie dla budżetów lokalnych. Udział ten stale się zmniejsza -  w 2003 roku sięgał 27 proc. dochodów własnych samorządów, dziś to ok. 17 proc. 

Pomimo tego faktu, jak podkreśla HRE Investments, rok 2020 okazał się pod względem wielkości wpływów rekordowy. Wszystkie gminy w całym kraju z daniny od nieruchomości zebrały 9,2 mld zł. To ponad 2 razy więcej niż w 2002 r. Od tego okresu GUS udostępnia stosowne dane. Wtedy też do budżetów gmin z tytułu podatku od nieruchomości wpłynęły prawie 4 mld zł.

Więcej o: