Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny dla odbiorców w gospodarstwach domowych 17 grudnia 2021 roku. "Jest to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez URE. Pozwala to na ograniczenie podwyżek cen za sprawą przeniesienia części kosztów na trzy kolejne lata.
W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., jednak stawki opłat abonamentowych, jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, pozostaje na tym samym poziomie. "Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw" - wyjaśnia Urząd Regulacji Energetyki.
O ile więcej zapłacą użytkownicy gazu w 2022 roku? Okazuje się, że osoby korzystające z gazu do przygotowywania posiłków zapłacą o 41 proc. więcej za surowiec. Czyli o około 9 złotych więcej niż w 2021 roku. Z kolei osoby korzystające z taryfy W 2.1 zapłacą o 54 proc. więcej za gaz, czyli o 56 zł. Największe podwyżki czekają osoby, które ogrzewają gazem dom, zapłacą co miesiąc o ok.174 zł więcej, czyli o 58 proc.
Przeczytaj więcej podobnych informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl.
Zmiany ceny gazu Fot. ure.gov.pl