IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) prowadzone są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, banki, zakłady ubezpieczeń na życie, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i domy maklerskie. To element tzw. trzeciego filara emerytalnego, w ramach którego odkładanie na emeryturę odbywa się na preferencyjnych warunkach.
W przypadku IKZE ta preferencja polega na możliwości skorzystania z ulgi podatkowej w postaci odliczenia wpłaconej w danym roku kwoty od dochodu. Niższy dochód to niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie niższy podatek.
W 2021 r. limit wpłat na IKZE wynosi 9466,20 zł dla osób samozatrudnionych oraz 6310,80 zł dla pozostałych. Wyższy limit dla przedsiębiorców to swego rodzaju rekompensata za to, że ci są wykluczeni z Pracowniczych Planów Kapitałowych, a zatem i z dopłat rządowych (rocznych i powitalnej).
Przy maksymalnej wpłacie na IKZE, można obniżyć kwotę podatku o:
Niższe wpłaty oznaczają rzecz jasna odpowiednio niższą korzyść podatkową.
Aby skorzystać z ulgi podatkowej za dany rok, środki na IKZE należy wpłacić najpóźniej do 31 grudnia. Co ważne, liczy się data zaksięgowania środków, dlatego przelew należy zlecić odpowiednio wcześniej albo zrealizować go jako transfer błyskawiczny (to jednak może kosztować kilka złotych).
W pogoni za oszczędnością na podatku warto pamiętać, że decyzja o wpłacie na IKZE nie powinna być pochopna. Środki na IKZE są w pewnym sensie zamrożone - ich wypłata przed 65. rokiem życia tak naprawdę cofa otrzymane wcześniej ulgi podatkowe z tego tytułu (trzeba je wykazać jako dochód w kolejnym zeznaniu PIT, co podniesie kwotę podatku). Dlatego najbardziej opłaca się trzymać środki na IKZE do ukończenia 65 lat. Wówczas wypłata jest objęta wyłącznie 10-procentowym, ryczałtowym podatkiem (pod dodatkowym warunkiem, że wpłaty na IKZE były dokonywane w przynajmniej pięciu latach).
Środki na IKZE są prywatne oraz dziedziczne. Dziedziczone środki z IKE nie są opodatkowane podatkiem PIT oraz podatkiem od spadków i darowizn.
Według danych KNF, na koniec czerwca 2021 r. w Polsce prowadzonych było ok. 420 tys. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.