ZUS - ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Część wniosków nie jest przyjmowana

Wielu emerytów zwraca się do oddziałów ZUS z wnioskami o ponowne przeliczenie emerytury i większość z nich otrzymuje decyzję odmową. Którzy seniorzy mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

Napływ wniosków o ponowne przeliczenie emerytury związany jest z tablicą średniej długości życia, publikowaną przez Główny Urząd Statystyczny. Świadczeniobiorcy nie wiedzieli jednak, że taka opcja dostępna jest tylko w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach. Jakie warunki muszą spełnić emeryci, by ZUS ponownie przeliczył ich świadczenie? 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

ZUS. Ponowne przeliczenie emerytury - kto może złożyć wniosek?

Jak wyjaśnia ZUS, ponowne przeliczenie świadczenia możliwe jest tylko w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione - czyli nadal odprowadzają świadki. Poza nimi, drugim powodem upoważniającym do ponownego przeliczenia emerytury jest też odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

Prąd, żarówki (zdjęcie ilustracyjne)Jak oszczędzać prąd? Sześć sposobów na obniżenie rachunków [PORADNIK]

Zastosowanie nowych tablic GUS mają znaczenie tylko wobec osób, które przeszły lub przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Przeliczanie "starych" emerytur nie spełnia więc wyżej wymienionych przesłanek. W takiej sytuacji emeryci muszą liczyć się z odmową.

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury - mówiła w rozmowie z Infor.pl rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl.

Seniorzy (zdjęcie ilustracyjne)Trzynaste emerytury w 2022 r. seniorzy mają jak w banku. Kiedy wypłaty?

Przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Jakich wniosków wpływa najwięcej? 

Najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa jednak od osób z tzw. starego systemu oraz od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Osoby te składają wnioski powołując się na nowe tabele GUS, jednak jak informuje ZUS, ich petycje nie będą uwzględniane. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis.

Więcej o: