Ceny leków - zmiany od 2022 roku. Od stycznia podrożeje ponad 500 z nich

Prawie 1700 leków wraz z nowym rokiem zmieni swoją cenę. Nie wszystkie preparaty zdrożeją - cena ponad tysiąca z nich ma zostać obniżona. Dla których pacjentów koszty leczenia jednak wzrosną?
Zobacz wideo Jak duże pieniądze idą na działalność dezinformacyjną? Ekspertka wyjaśnia

Wraz z początkiem roku 2022 zmieni się cena prawie 1700 leków - informuje "Super Express". 509 z nich od 1 stycznia ma zdrożeć. Jak czytamy, podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na schizofrenię czy pacjenci po przeszczepach narządów. 

Od stycznia 2022 r. wzrosną ceny kilkuset leków

"SE" podaje, że wzrost cen dotyczyć będzie m.in. takich leków jak stosowane do leczenia schizofrenii Aribit (o 64 zł) czy Aripilek (51,12 zł), preparatu dla osób po przeszczepach narządów - Certicanu (o ponad 30 zł). Podwyżki obejmą także pacjentów leczących się na łuszczycę (Enstilar, Daivobet, Psotriol) czy zapalenie jelit (Salofalk o 7,92 zł, Crohnax o 7,37 zł).

Rynekzdrowia.pl podaje, że wraz z nowym rokiem refundację apteczną ma stracić 14 substancji, a poziom współpłacenia pacjenta wzrośnie dla 371 leków. Portal podaje, że wzrost cen o więcej niż 10 zł obejmie cztery preparaty, w tym zdecydowanie największy będzie on w przypadku alergenów roztocza kurzu domowego Novo-Helisen Depot, który podrożeje aż o 452,70 zł. Jak podaje "SE" 1183 leki mają jednak stanieć.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany cen leków 2022. Ponad 1100 preparatów stanieje

Jak pisze dziennik, obniżki dopłat mają dotyczyć między innymi preparatów dla chorych na raka prostaty, pacjentów cierpiących na alzheimera czy osoby, które przyjmują preparaty na nadciśnienie oraz wrzody żołądka. Dodatkowo stanieć mają także igły do wstrzykiwaczy dla cukrzyków, refundowana będzie także szczepionka przeciw pneumokokom - czytamy.

Rynekzdrowia.pl podaje, że największa obniżka, o 121,86 zł, obejmie lek Zoladex LA (implant podskórny stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami). W przypadku 935 preparatów mają zostać obniżone także urzędowe ceny zbytu. Tu największą zmianę odczują pacjenci przyjmujący lek stosowany w leczeniu mukowiscydozy - Pulmozyme stanieje o 118,80 zł.

Więcej o: