Bełchatów otrzyma wpływy z Bełchatowa. Kleszczów, najbogatsza gmina w Polsce, podzieli się fortuną

Gmina Kleszczów odda część terenów gminie Bełchatów. Dzięki temu ta druga będzie mogła czerpać zyski podatkowe z mieszczącej się tam Elektrowni Bełchatów.

Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce. To dzięki wpływom podatkowym, jakie zapewnia mieszkańcom stojąca na terenie gminy Elektrownia Bełchatów. Od nowego roku szykują się jednak zmiany administracyjne, dzięki którym część zysków trafi również do gminy Bełchatów

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Gmina Kleszczów straci, Bełchatów zyska

1 stycznia 2022 roku nastąpi zmiana granic gmin Kleszczów oraz Bełchatów, zgodnie z rozporządzeniem rządu z 27 grudnia - informuje portalsamorządowy.pl. Wniosek w tej sprawie wystosował do MSWiA wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

Chodzi o to, aby wyrównać dysproporcje w dochodach na jednego mieszkańca

- mówił Bocheński. Dodał, że negatywne skutki środowiskowe i infrastrukturalne Elektrowni Bełchatów wpływają nie tylko na gminę Kleszczów, ale też na sąsiadujący z nią Bełchatów, który dotąd nie mógł liczyć na dodatkowe środki finansowe.

Zmiana granic wprowadzona przez Radę Ministrów sprawia, że podatki będą rozkładały się sprawiedliwie na obie gminy. Zaś zdecydowanie większa liczba mieszkańców Ziemi Bełchatowskiej zostanie objęta wsparciem finansowym

- uważa wojewoda. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Różnica dochodów między gminami jest kolosalna. Jak podaje RMF FM, na jednego mieszkańca Kleszczowa przypadało w 2021 r. 29,8 tys. złotych - siedmiokrotnie więcej niż w Warszawie. W gminie Bełchatów jest to zaledwie 2,1 tys. zł. Po zmianie granic gminy kwota ta ma wzrosnąć czterokrotnie. 

Przy zmianie granic gminy Kleszczów samorząd został pominięty

Decyzja rządu zapadła ledwie parę dni przed planowaną zmianą. Proces jednak zaczął się znacznie wcześniej. W 2019 roku zaproponowano stworzenie Funduszu Rozwoju Lokalnego, który miał wspierać lokalne samorządy. Samorządowcy apelowali ponadto, by rząd wstrzymał się z decyzją o zmianach administracyjnych. Czas ten gmina Kleszczów miałaby wykorzystać na przygotowanie planu korzystniejszych warunków udziału w funduszu solidarnościowym. Rząd jednak pozostał głuchy na te apele i sam podjął decyzję w tej sprawie. 

Decyzja Rady Ministrów oznacza, że gmina Kleszczów zmniejszy się ponad 2 tys. ha. Tyle zajmuje obręb geodezyjny Wola Grzymalina, który zostanie przyłączony do gminy Bełchatów. W 2019 roku mieszkało tam 10 osób. 

Więcej o: