Tarnów, Bochnia, Gorzów. Podwyżki cen gazu uderzają w szpitale. "Szokujące", "co na to MZ?"

Kolejne placówki ujawniają rachunki, jakie prawdopodobnie przyjdzie im opłacić w przyszłym roku za prąd i gaz. Podwyżki przekraczają 300 proc. "W przyszłym roku nasz szpital ma zapłacić o niemal 6,5 miliona zł więcej za gaz. O tyle mniej będzie na leki dla pacjentów lub zakup sprzętu. Nie dość, że w szpitale uderza pandemia, to jeszcze to" - pisze Robert Surowiec ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.
Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Wzrost cen energii elektrycznej odbije się zwłaszcza na jednostkach samorządowych. Placówki zrzeszone w Polskiej Federacji Szpitali (PFSz) i innych współpracujące z nią organizacje zwróciły się w tej sprawie do ministra zdrowia. Tymczasem jeszcze większym problemem zdają się być wzrastające ceny gazu. Kolejne lecznice ujawniają kwoty, które mają je obowiązywać od przyszłego roku.

Podwyżki cen gazu i prądu a polskie szpitale. Wzrost cen nawet o kilkaset procent

"Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie tarcz kryzysowych do pokrycia wzrostu kosztów energii elektrycznej, czy innych środków zapobiegania podwyżkom cen w szpitalach, którym w wyniku postępowania przetargowego wzrosły koszty zakupu energii?" - zapytała Polska Federacja Szpitali w piśmie do szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

Okazuje się, że wzrost cen za gaz będzie dla placówek jeszcze bardziej dotkliwy.

Portal tarnow.naszemiasto.pl opisuje przypadek szpitala w Bochni, który za ogrzewanie gazem w 2022 roku miał zapłacić prawie trzy razy więcej (wzrost z 620 tys. zł, jakie szpital zapłacił w całym 2021 roku do ponad 2,3 mln zł w roku przyszłym). Przetarg jednak unieważniono, a placówka nawiązała kontrakt na dostawy ciepła z sieci MPEC. 

Podłączyć się do sieci MPEC nie może jednak tarnowski Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza. I tak dostawa gazu do placówki ma wzrosnąć w 2022 roku z 3 mln zł do 8 mln zł. "Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie jest najważniejszą we wschodniej części Małopolski placówką ochrony zdrowia. Wzrost kosztów ogrzewania z 3 do 8 mln zł jest szokujący! Konieczne jest zwiększenie finansowania szpitala. Oszczędzanie na chorych nie wchodzi w rachubę! Co na to MZ?" - pisze Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gorzów Wielkopolski. Szpital zapłaci prawie 6,5 mln zł więcej za gaz?

Podobnie sytuacja przedstawia się w Gorzowie Wielkopolskim. "W przyszłym roku nasz szpital ma zapłacić o niemal 6,5 mln zł więcej za gaz. O tyle mniej będzie na leki dla pacjentów lub zakup sprzętu. Nie dość, że w szpitale uderza pandemia, to jeszcze i to. Za prąd zapłacimy 2 miliony zł więcej. Teraz gaz. Końca nie widać" - napisał w mediach społecznościowych Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego, dodając hasztag "PolskiŁad".

W 2021 roku placówka zapłaciła za gaz ponad 3,2 mln zł, w kolejnym roku, wg najniższej oferty, koszty mają wzrosnąć do ponad 9,6 mln zł.

Klucze. Wzrost cen gazu w OPS. Agnieszka Ścigaj: Jak spiąć budżet, by było za co pomagać?

Znaczny wzrost płatności zanotował także Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach (woj. małopolskie). Posłanka koła poselskiego Polskie Sprawy, a także dyrektorka placówki Agnieszka Ścigaj przedstawiła na Twitterze porównanie rachunków za gaz z tego i z ubiegłego roku.

W 2020 roku za zużycie 13 053 kWh OPS musiał zapłacić 2794 zł, tymczasem w tym roku 12 392 kWh to już koszt w wysokości 6393 zł. "Więcej niż 100 proc. Masakra! Jak spiąć budżet, by było za co pomagać?" - pyta Ścigaj.

Więcej o: