Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?

Zbliżają się zamiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej. Pierwsze województwa przejdą na DVB-T2/HEVC już pod koniec marca 2022 r. Jak sprawdzić, czy telewizor będzie go odbierać?
Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

27 czerwca 2022 roku ostatnie województwa w Polsce znajdą się w zasięgu nowego standardu telewizji cyfrowej, DVB-T2/HEVC. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy ich telewizor odbiera ten standard, czy może warto zainwestować w odpowiedni dekoder.

DVB-T2/HEVC. Od kiedy zmienia się standard nadawania telewizji naziemnej?

W 2022 roku w Polsce zostanie stopniowo wprowadzany standard telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Harmonogram zamian przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku województwa: lubuskie i dolnośląskie;
  • 25 kwietnia 2022 roku województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • 23 maja 2022 roku województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • 27 czerwca 2022 roku województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Nowy standard przyniesie widzom nie tylko większą ofertę dostępnych kanałów, ale także lepszą jakość obrazu (nawet w Ulltra HD) i dźwięku.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Aby móc odbierać nowy standard telewizji cyfrowej, konieczne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. By sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera DVB-T2/HEVC, można zerknąć do instrukcji dołączonej do naszego odbiornika lub wyszukać jego markę i model na stronie telewizjanaziemna.pl. Informacja ta została także umieszczona na naklejce znamionowej z tyłu odbiornika.

Jeśli nasz telewizor nie oferuje wsparcia DVB-T2/HEVC, by dalej móc korzystać z telewizji naziemnej, konieczna będzie wymiana telewizora lub zakup odpowiedniego dekodera zewnętrznego. Kosz tego drugiego to około 150 zł.

Więcej o: