Polski Ład. Zleceniobiorcy będą przechodzić na umowy o dzieło? "Powstanie ogromna presja"

Polski Ład nie będzie korzystny dla osób pracujących na umowę zlecenie. - Powstanie ogromna presja na to, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, skorzystać z umowy o dzieło - powiedziała Anna Misiak, partner w MDDP. Przy zmianie formy prawnej współpracy należy liczyć się z kontrolą ZUS.

Przepisy podatkowe Polskiego Ładu wchodzą w życie 1 stycznia. Niektóre zmiany będą niekorzystne dla osób zarabiających na podstawie umowy zlecenia. Chodzi o brak możliwości obniżenia podatku od przychodów przez zastosowanie ulgi dla klasy średniej oraz wyższą składkę zdrowotną, która wyniesie 9 proc. Zmiany obejmą nawet 1,2 mln zleceniobiorców.

Umowa zlecenie i ubezpieczenie - sprawdź, co musisz wiedzieć Umowa zlecenie a Polski Ład - jak się zmienią wynagrodzenia? [WYLICZENIA]

Nadchodzi Polski Ład. Osoby zmieniające kontrakty będą na celowniku ZUS

- Powstanie ogromna presja na to, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, skorzystać z umowy o dzieło. Jeśli oczekiwany rezultat okaże się utworem, który będzie się mieścił w jednej z działalności twórczych wymienionych w ustawie o PIT, to osoba wykonująca dzieło zapłaci podatek od połowy swojego dochodu, a składek do ZUS i nieodliczalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne nie zapłaci w ogóle - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Misiak, partner w MDDP. - Przy ewentualnych zmianach formy prawnej współpracy trzeba jednak mieć na uwadze potencjalną kontrolę z ZUS - dodała.

Osoby zmieniające kontrakty "natychmiast pojawią się na celowniku ZUS" - pisze dziennik i wyjaśnia, że przedsiębiorca będzie musiał wyrejestrować zleceniobiorcę z systemu ubezpieczeń społecznych, a następnie zgłosić go do rejestru umów o dzieło. Ten funkcjonuje od 1 stycznia 2021 r.

Przeczytaj więcej informacji o umowach cywilnoprawnych na stronie głównej Gazeta.pl

Praca Polski Ład. Praca na czarno zaboli podwójnie. Tak surowych kar nie było

Polski Ład. Kiedy ZUS może domagać się zapłaty składek przy umowie o dzieło?

Kiedy ZUS może zakwestionować umowę o dzieło i zażądać zapłaty składek od takiego kontraktu? Zakład wyjaśnił "Rzeczpospolitej", że za umowę o dzieło przyjmuje kontrakt przewidujący swobodę i samodzielność w wykonywaniu dzieła, który zarazem jest nietrwały, gdyż wykonanie dzieła ma charakter jednorazowy i jest zamknięte terminem wykonania.

"Prawidłowo konstruując umowy o dzieło, przedsiębiorcy powinni więc skoncentrować się nie na samej czynności tworzenia, tylko na maksymalnie precyzyjnym określeniu efektu tej czynności" - pisze dziennik.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku
Więcej o: