Złóż wniosek do ZUS, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Zostały ostatnie godziny

Jeszcze tylko 31 grudnia można złożyć wniosek do ZUS, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Chodzi o osoby, które pobierają emeryturę jednocześnie z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej.

Złożenie wniosku do ZUS pozwoli uniknąć powstania niedopłaty podatku przy rozliczeniu za 2022 rok. Niedopłata może wynieść do 5100 zł.

Zwolnienie ze składek ZUS Składka zdrowotna czyli najważniejsza zmiana, jaką wprowadza Polski Ład

Wniosek do ZUS można złożyć do 31 grudnia

ZUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek o tzw. kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku. Miesięcznie jest to kwota 425 zł, a zatem maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. Pobierając emeryturę jednocześnie z ZUS i KRUS, przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

- Żeby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednej wypłacie nie będzie stosowana ulga - powiedziała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku dla serwisu Infor.pl. - Pieniędzy będzie co prawda mniej o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać podatku do Urzędu Skarbowego - dodała.

Przeczytaj więcej informacji o podatkach na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki. Polski Ład Ekspert: By upiększyć Polski Ład, rząd sięga po marketing

Rzeczniczka wyjaśniła, że ta sama zasada obejmuje również osoby samotnie wychowujące dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Należy poinformować swojego pracodawcę o dochodach z ZUS lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka, co pozwoli uniknąć powstania niedopłaty podatku.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?
Więcej o: