Polski Ład już jest. Jakie zmiany w podatkach przygotował na nowy rok rząd PiS?

Wraz z początkiem nowego roku, w życie weszły liczne zmiany w prawie podatkowym. Reforma fiskalna to pierwszy pakiet Polskiego Ładu. Co zmieniło się w podatkach?

Polski Ład to szeroki pakiet reform, przygotowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności przegłosowano zmiany podatkowe. Te weszły w życie wraz z początkiem 2022 roku. 

Polski Ład to lepsze dostosowanie systemu podatkowego do zdolności płatniczej podatników, w tym niższe opodatkowanie osób mniej zarabiających czy posiadających więcej osób na utrzymaniu

- mówił Tadeusz Kościński, minister finansów. 

Jak wylicza rząd, dzięki reformom niższe podatki zapłaci 18 mln Polaków, a 9 mln przestanie w ogóle płacić PIT, co dotyczy 2/3 emerytów. PiS szacuje, że w ten sposób w portfelach Polaków będzie zostawało około 17 mld złotych. 

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Polski Ład. Jakie zmiany w podatkach od 2022 roku?

Jak wylicza rząd, najważniejsze zmiany to:

Polski Ład. Kto zyska, a kto straci?

Polski Ład dla osób z dochodami brutto do ok. 5,7 tys. zł miesięcznie ma przynieść korzyść do ok. 160 zł w skali miesiąca. Osoby z wynagrodzeniem rzędu ok. 5,7-11,1 tys. zł na zmianach mają nie stracić - ma im to zapewnić tzw. ulga dla klasy średniej. Kilkadziesiąt złotych miesięcznie zyskają osoby z dochodami rzędu ok. 11,1-12,8 tys. zł. Dopiero powyżej tej kwoty reforma podatkowa stanie się niekorzystna. Zmianę pensji netto można sprawdzić w rządowym kalkulatorze.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Według wyliczeń rządu, na zmianach zyska 18 mln osób. Większe podatki zapłaci przeszło 2,5 mln Polaków. Częściej będą do przedsiębiorcy, w związku z wyższą składką zdrowotną. Osoby samozatrudnione opodatkowane na zasadach ogólnych i z dochodami do ok. 133,7 tys. zł w skali roku mają zostać objęte - podobnie jak "etatowcy" - ulgą dla klasy średniej.

Zyska również ponad 90 proc. seniorów. Osoby, które zdecydują się na późniejszą emeryturę, mogą liczyć na ulgę podatkową. Podobnie rodziny z co najmniej czwórką dzieci. 

Gorzej wygląda sytuacja osób na umowach zlecenia - ich nie będzie obejmowała ulga dla klasy średniej, w dodatku oskładkowane mają być wszystkie umowy tego typu.

Polski Ład może być też wyjątkowo bolesny dla samorządów. Spadną bowiem wpływy z PIT.  Związek Miast Polskich podliczył, że w perspektywie najbliższych dziesięciu lat samorządy stracą aż 206 mld zł. Więcej o tym kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach w poniższym artykule: 

Polski Ład podczas prezentacjiZmiany 2022 r. 1 stycznia obudzimy się w nieco zmienionej rzeczywistości

Więcej o: