Turcja. Erdogan apeluje do obywateli o wyciąganie złota "trzymanego pod materacem" i kupowanie liry

Turecka lira po przedświątecznym odbiciu znów zaczęła tracić na wartości w stosunku do głównych walut. Tamtejszy bank centralny oraz prezydent Recep Erdogan namawiają jednak, do wymiany złota na krajową walutę.

Turecka gospodarka przeżywa poważne kłopoty. Inflacja przekroczyła już 20 proc., a lira od ładnych kilku miesięcy szybko traci na wartości. Rząd Turcji jednak nie traci optymizmu i wciąż wierzy w krajową walutę. 

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Erdogan i bank centralny zachęcają do wymiany złota na liry

Bank centralny Turcji zachęca obywateli do wymienia depozytów złota na liry - donosi Reuters. Instytucja przekonuje obywateli, by pozyskaną w ten sposób gotówkę wpłacali na lokaty terminowe. Do apelu przyłączył się również prezydent Turcji, Recep Erdogan, który z kolei zachęca do wyciągania złota trzymanego "pod materacem". 

Oczekujemy, że nasi obywatele i świat biznesu będą wspierać ten historyczny przełom w naszym kraju, wprowadzając swoje oszczędności w złocie do systemu finansowego

- powiedział Erdogan podczas przemówienia na zgromadzeniu ogólnym Anatolian Lions Businessmen Association (ASKON) w Stambule, cytowany przez yenisafak.com.

Im więcej z 5 tys. ton złota trzymanego pod materacem przywrócimy naszej gospodarce, tym silniejszy będzie nasz kraj i naród

- dodał prezydent Turcji.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Reuters przypomina, że rządzący w Turcji ogłosili niedawno zachęty dla oszczędzających, którzy zamienią depozyty walutowe na lirę. Osobom, które zdecydują się na wymianę, rząd zrekompensuje straty z depozytu wynikające ze spadku wartości liry.

Lira traci

Turecka lira przez większą część 2021 roku traciła na wartości. Najbardziej dramatyczny spadek kursu nastąpił w okresie od października do ok. połowy grudnia, kiedy wartość liry spadła dwukrotnie (z 9 lir za dolara na 18). 

Od 20 grudnia nastąpiło jednak bardzo mocne odbicie i 24 grudnia za dolara płacono nawet 11 lir, 31 grudnia kurs oscyluje wokół 13 lir.  

Więcej o: