ZUS może tropić Polaków na chorobowym? Zakład wydał oświadczenie

Od nowego roku sporo zmienia się w kwestii zwolnień lekarskich. Chodzi przede wszystkim o kwestie kontroli osób przebywających na L4. Kontrolerzy będą mogli sprawdzić m.in. logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, podaje rynekzdrowia.pl. Po publikacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie ws. przedstawionych informacji.

1 stycznia 2022 r. weszły w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustawach, co wpływa na zasady pobierania zasiłku chorobowego. 

Zmianie ulega między innymi czas pobierania zasiłku chorobowego przez osoby, które utraciły zatrudnienie. Dotychczas wynosił on 182 dni, jednak w nowym roku to zaledwie 91 dni. Nic nie zmieni się natomiast w przypadku niezdolności do pracy w związku z ciążą lub gruźlicą - w tych przypadkach pracownicy nadal będą mogli liczyć na 270 dni zasiłku chorobowego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śląscy policjanci zatrzymali oszustów podatkowych. Państwo straciło przez nich 24,5 mln zł

Zwolnienie lekarskie pod lupą ZUS. Kontrole od stycznia 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu, między innymi dowiedzieć się, czy osoba zatrudniona w dwóch firmach, a przebywająca na zwolnieniu w jednej z nich, nie pracuje w tym czasie w drugiej. Na celowniku mogą znaleźć się zwłaszcza osoby, które pobierają dość wysokie zasiłki lub przebywają na L4 dłużej niż 30 dni. Wachlarz uprawnień został poszerzony o dodatkowe kontrole, w tym możliwość powoływania i przesłuchiwania świadków - podaje rynekzdrowia.pl.

Zwolnienie lekarskie (zdjęcie ilustracyjne)Zwolnienie lekarskie w 2022 roku. Co zmieni się od nowego roku?

Na przykład współmałżonek czy sąsiedzi, znajomi mogą być pytani przez ZUS czy w trakcie trwania L4 chorujący nie wykonywał niedozwolonych w tym czasie czynności, np. remontu. Pracownicy ZUS będą mogli także sprawdzić logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, a gdy chorujący w czasie L4 wyjechał na wakacje, ZUS będzie mógł wystąpić np. do biura podróży z prośbą o udostępnienie danych, gdzie dana osoba przebywa.

Nowe przepisy zakładają także, że do odnowienia prawa do płatnej nieobecności w pracy potrzebna będzie 60-dniowa przerwa w pobieraniu zasiłku. Na ten czas pracownik musi wrócić do wykonywania zawodu. Wysokość zasiłku za pobyt w szpitalu wzrośnie natomiast z obecnych 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku do 80 proc. Dodatkowo kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli wygasło ono z powodu śmierci pracodawcy, uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. 

ZUS: Przedstawiciele Zakładu nie będą odwiedzać sąsiadów

Na te doniesienia zareagował ZUS, który w przesłanym oświadczeniu napisał m.in., że "przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów". Więcej w poniższym artykule: 

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)ZUS dementuje doniesienia ws. L4. "Przedstawiciele nie będą odwiedzać sąsiadów"

Więcej o: