ZUS dementuje doniesienia w sprawie L4. "Przedstawiciele nie będą odwiedzać sąsiadów"

"Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat" - przekazał portalowi Gazeta.pl rzecznik ZUS, dementując wcześniejsze doniesienia mediów. "Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów" - podkreślił.
Zobacz wideo Policjanci zatrzymali 13-latka, który podawał się za wnuczka i próbował wyłudzić pieniądze od 67-latka

Jak informował rynekzdrowia.pl, od stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu, między innymi dowiedzieć się, czy osoba zatrudniona w dwóch firmach, a przebywająca na zwolnieniu w jednej z nich, nie pracuje w tym czasie w drugiej. Portal podawał też, że współmałżonek czy sąsiedzi lub znajomi mogą być pytani przez ZUS czy w trakcie trwania L4 chorujący nie wykonywał niedozwolonych w tym czasie czynności, np. remontu. Przekazano, że pracownicy ZUS będą mogli także sprawdzić logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, a gdy chorujący w czasie L4 wyjechał na wakacje, ZUS będzie mógł wystąpić np. do biura podróży z prośbą o udostępnienie danych, gdzie dana osoba przebywa.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)ZUS może tropić Polaków na chorobowym? Zakład wydał oświadczenie

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS dementuje doniesienia

Do tych doniesień odniósł się Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. "Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów" - poinformował w przesłanym portalowi Gazeta.pl oświadczeniu. Jak dodał, nowe przepisy dotyczące Zakładu wynikają ze znowelizowanej 24 czerwca ubiegłego roku ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw i nie dają takich uprawnień ZUS.

"W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek" - zaznaczył rzecznik ZUS, dodając, że "obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację". "Dotychczas - wskazuje - zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów" - przekazał Paweł Żebrowski.

Rzecznik ZUS podkreślił, że "nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji". "Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy" - poinformował.

Zwolnienie lekarskie (zdjęcie ilustracyjne)Zwolnienie lekarskie w 2022 roku. Co zmieni się od nowego roku?

Więcej o: