Ile wyniesie opłata środowiskowa w 2022 r.? Za oddychanie czystym powietrzem można słono zapłacić

Nad morzem, w górach, w okolicy, która dobrze wpływa na nasze zdrowie - wszędzie tam może być pobierana opłata środowiskowa. Ile wyniesie w 2022 roku?

Turyści, którzy dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska, muszą za dobrodziejstwo czystego powietrza i dobrego klimatu płacić.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czego Tusk życzyłby Kaczyńskiemu w 2022 roku?

Opłata uzdrowiskowa, pobierana jest za każdy rozpoczęty dzień pobytu w obiektach hotelowych i noclegowych. Opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się na szczęście od wszystkich - np. od osób przebywających w szpitalach, osób, które mają nieruchomości takie jak domki letniskowe położone w uzdrowiskowych miejscowościach (o ile płacą podatki!), a także zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej. Lokalne władze mogą też wprowadzić inne zwolnienia. Podejmują decyzje we własnym zakresie.

Opłata uzdrowiskowa 2022. Ile wyniesie?

Nie we wszystkich miejscowościach opłata uzdrowiskowa jest uiszczana w takiej samej wysokości. Wysokość maksymalnej stawki dotyczące opłaty uzdrowiskowej, ustalana jest w ramach rozporządzenia. W  2022 roku będzie mogła wynosić nie więcej niż 4,83 zł dziennie.

Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawki opłaty uzdrowiskowej określa, w drodze uchwały, rada gminy, z uwzględnieniem górnej granicy ogłaszanej corocznie przez Ministra Finansów w drodze obwieszczenia. Rada gminy może zarządzić pobór opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Od osób, od których pobierania jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej - informuje resort środowiska. 

Więcej o: