O ile podrożeją mieszkania w 2022 roku? Rynku mogą nie schłodzić nawet wysokie stopy i inflacja

Osoby, które myślą o zakupie mieszkania, mają twardy orzech do zgryzienia. Ceny w ostatnich latach rosły, nie wiadomo jednak, czy w 2022 roku tempo wzrostu się utrzyma. Rośnie bowiem inflacja i stopy procentowe.

O ile podrożeją mieszkania w 2022 roku? Czy przyszły rok to dobry moment na zakup nieruchomości? Wiele osób, które planują inwestycję, zastawiają się, jak na rynek wpłyną stopy procentowe i inflacja. Oba ta parametry w ostatnich miesiącach wyraźnie bowiem rosnąć, a zdaniem części ekspertów rosnąć mogą dalej.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

O ile podrożeją mieszkania. Eksperci mają prognozę

Prognozować nie jest łatwo, bo nie wiemy, na jak wysokim poziomie utrzyma się inflacja oraz jak bardzo Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej podniosą stopy procentowe. 

Eksperci PKO BP twierdzą, że mieszkania - pomimo powyższych okoliczności - pójdą w górę. "W scenariuszu bazowym oceniamy, że w 2022 ceny mieszkań wzrosną o ok. 4 proc. Wzrost cen będzie skoncentrowany przede wszystkim na początku roku, gdy deweloperzy będą próbowali przenieść wysokie koszty projektów inwestycyjnych na odbiorców" - czytamy w analizie ekspertów państwowego banku. 

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek widzi szanse na większy wzrost. "Aktualne prognozy sugerują, że średnia rata w 2022 roku może być jeszcze o 5-10 proc. wyższa niż dziś. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że zmiany, które zaszły dotychczas, były już większą częścią zapowiadanych podwyżek. Jeśli więc rynkowe prognozy się sprawdzą, to najgorsze już za nami" - wyjaśnił w swojej analizie. 

Rekordowy rok deweloperów

Zdaniem HRE rok 2021 był dla branży rekordowy. "Choć wciąż nie mamy jeszcze kompletu danych, to jest już niemal pewne, że w 2021 roku powstanie w Polsce około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. To nie tylko więcej niż w 2020 roku, ale też najwięcej od ponad 40 lat. Jest to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy odpowiadają za prawie 2 z 3 nowych nieruchomości. Pozostałe najczęściej wznosili rodacy budujący domy na własne potrzeby. Spółdzielnie, gminy czy firmy budujące mieszkania dla swoich pracowników w trakcie całego roku zbudują bowiem zaledwie 2% z wcześniej wspomnianej liczby 230 tysięcy domów i mieszkań" - piszą w swojej analizie eksperci thinktanku. 

Mariusz Kurzac, dyrektor firmy Cenatorium, zajmującej się analizą rynku nieruchomości, Polacy chcą mieszkań. - Sprzedający mieszkania mieli chwilę zawahania na przełomie II i III kw. 2020, ale ceny to wahanie nadrobiły i teraz dalej rosną jak szalone - stwierdził cytowany przez Bankiera. 

Więcej o: