Ruszyła kolejka po pieniądze od rządu. Dziesiątki tysięcy wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

2022 rok zaczął się dla części rodziców wyjątkowo dobrze. Od 1 stycznia mogą bowiem występować o dodatkowe pieniądze. Jak wyjaśnia resort rodziny, wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złożyło już 60 tys. osób.

"Rodzice złożyli już blisko 60 tys. wniosków o świadczenie 12000 Plus" - poinformowało na Twitterze  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak wyjaśnia resort, jak na razie trafi do 73 tys. dzieci. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czego Tusk życzyłby Kaczyńskiemu w 2022 roku?

Program, który pozwala uzyskać 12 000 zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia oraz wsparcie finansowe w opiece żłobkowej, dla rodziców dzieci nieotrzymujących świadczenia, ruszył z początkiem roku. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ruszyła lawina wniosków

RKO przysługuje matce i ojcu dziecka oraz osobie, która przyjęła je na wychowanie i wystąpiła z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie. O świadczenie może też wnioskować rodzic samotnie wychowujący dziecko, a także pozostający w związku małżeńskim i partnerskim (zgodnie z ustawą, stan cywilny nie ma znaczenia przy wypłacie pieniędzy). W przypadku osób rozwiedzionych świadczenie przypada rodzicowi, z którym dziecko mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko jest naprzemiennie pod opieką matki i ojca, to świadczenie będzie podzielone na pół.

12 tys. zł wypłacane będzie w miesięcznych ratach po 500 zł lub 1000 zł - decyzję, o sposobie wypłaty świadczenia podejmą rodzice dzieci. Ponadto matka lub ojciec będą mieli też prawo do zmiany miesięcznej kwoty świadczenia, ale tylko raz w całym okresie jego pobierania.

Maląg: RKO to element strategii demograficznej

Ministra Marlena Maląg, która była gościem Polskiego Radia 24, podkreśliła, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc polskim rodzinom w opiece nad dziećmi oraz ma wspierać politykę demograficzną. Jak mówiła, jest to dodatkowa inwestycja w rodzinę, która może pomóc podjąć decyzję o ewentualnym powrocie do pracy lub urodzeniu kolejnego dziecka.

Cały czas pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami w ramach strategii demograficznej, które są włączone do Polskiego Ładu, aby zmienić sytuację demograficzną Polski. To jest wyzwanie na najbliższe lata" - mówiła minister Marlena Maląg.

Z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będą mogli skorzystać rodzice najmłodszych dzieci. Otrzymają oni 12 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia. Dodatkowe pieniądze przysługują na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane po 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata.

Więcej o: