Ceny prądu. O ile wzrosną rachunki w tym roku? [ZESTAWIENIE OPŁAT]

Ceny prądu dla użytkowników indywidualnych wzrosną. Urząd Regulacji Energetyki podał zaktualizowane taryfy. Średnio rachunki za prąd wzrosną o 24 proc.

Ceny prądu dla konsumentów indywidualnych w Polsce ustala Urząd Regulacji Energetyki. Robi to na wniosek dostawców energii. W związku z drożejącą energią na rynku hurtowym, wnioski o podwyżki były wysokie. URE wzięło pod uwagę sytuację rynkową i zgodziło się na wzrost cen. Taryfę na 2022 rok pokazano w połowie grudnia 2021.

Ceny prądu. Ile wyniosą?

Ceny prądu według danych URE mają wzrosnąć o 24 proc. To oznacza, że rachunki wzrosną średnio o 21 zł netto miesięcznie. Częstym rozwiązaniem jest rozliczenie co drugi miesiąc. W takim wypadku zapłacimy statystycznie 42 zł netto więcej. 

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Na początku roku, z uwagi na obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, do powyższej kwoty dostawcy nie będą doliczać dotychczasowego podatku VAT. Jego stawka została bowiem czasowo obniżona z 23 do 5 proc. Po upływie kwartału sprzedawcy wrócą jednak do poprzednich rozliczeń. 

Tabela zawiera zestawienie zmian płatności netto rachunku za dystrybucję dla odbiorców.Tabela zawiera zestawienie zmian płatności netto rachunku za dystrybucję dla odbiorców. Źródło: URE

Co składa się na podwyżkę o 21 zł? Stawka za dystrybucję rośnie o 9 proc., czyli o 4-4,50 zł netto miesięcznie. Znacznie bardziej w cenę prądu uderza stawka sprzedażowa, wyższa o 37 proc. To średnio 17 zł netto miesięcznie więcej. Łącznie daje to więc średnią kwotę podwyżek na poziomie 21 zł. 

URE wciąż chroni większość Polaków przed drastycznymi podwyżkami

Podwyżki cen mogą być bardziej dotkliwe dla tych, którzy nie korzystają z taryf regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Jak wyjaśnia URE, taryfy zatwierdzane przez Regulatora czterem tzw. sprzedawcom z urzędu, mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. To  63 proc. z 15,6 mln wszystkich klientów w grupie gospodarstw domowych.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

URE nie wpływa jednak na ceny dla przedsiębiorców, co jest elementem liberalizacji rynku energii. Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już ponad 37 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych w naszym kraju (ponad 5,8 mln). Od 1 stycznia 2024 roku, również ceny dla odbiorców indywidualnych będą ustalane wg. zasad rynkowych, bez odgórnych regulacji URE.

Ceny prądu a tarcza antyinflacyjna

W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej rząd przewidział obniżenie w pierwszym kwartale 2022 roku stawki podatku VAT na sprzedaż energii z 23 do 5 proc. oraz zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r. Ponadto 7 mln Polaków będzie mogło w 2022 r. skorzystać z dodatków osłonowych.

Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów - odbiorców energii elektrycznej. Oznacza to, że realna zmiana płatności odbiorców może być inna niż wskazana w niniejszej informacji - informuje Urząd w komunikacie. 

Więcej o: