Polski Ład obniżył pensje nauczycieli? Rzecznik zapowiada rekompensaty. Trzeba... wysłać maila

Czy nauczyciele tracą przez Polski Ład? We wtorek media obiegły wpisy pedagogów, których pensje spadły nawet o kilkaset złotych. Resort edukacji twierdził, że to wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Ale rzecznik rządu zapowiada rekompensaty.

We wtorek w mediach pojawiły się informacje o tym, że niektórzy nauczyciele otrzymali styczniowe pensje mniejsze od grudniowych. "Dostałem 190 zł mniej". "Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł". "Około 200 zł mniej". "Pensja niższa o 290 zł" - to przykładowe wpisy pedagogów umieszczane na forach. Wielu za niższe uposażenie wini Polski Ład, czyli rewolucję w podatkach, która weszła w życie z początkiem roku.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Czy w 2022 roku opłacać się będzie montaż fotowoltaiki?"

Czy Polski Ład obniża pensje? Minister edukacji zaprzeczał. Ale rzecznik rządu potwierdza

Sprawę skomentował też szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. "Szanowni Państwo, uprzejmie proszę o zaprzestanie dezinformacji dotyczących rzekomego negatywnego wpływu Polskiego Ładu na wynagrodzenie nauczycieli" - napisał w środę na Twitterze.

Piotr Müller, rzecznik rządu, w środę potwierdził jednak, że niektórzy pedagodzy faktycznie dostali mniej. - Jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia, jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2. - My przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny zrobić - dodał. 

Resort edukacji w komunikacie wyjaśnia też, co powinni zrobić nauczyciele. "Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@men.gov.pl" - czytamy na stronach ministerstwa. 

Polski Ład obniża pensje? 

Polski Ład to podatkowa rewolucja, która weszła w życie z początkiem roku. Rząd zapewniał, że osoby o niskich dochodach zyskają na regulacjach 100-150 zł miesięcznie. Tyle miało zostać w kieszeni pracowników otrzymujących pensję na poziomie minimalnym, która od stycznia wynosi 3010 zł brutto. 

Co wpłynęło na niższe wypłaty niektórych nauczycieli? Po pierwsze ulga dla klasy średniej. Jak wylicza portal, może ona obniżyć pensje, jeśli nauczyciel zarabia ponad 5700 zł brutto i jeśli złożył wniosek o niestosowanie ulgi. Zamieszanie wprowadził też wniosek o stosowanie kwoty wolnej od podatku. Ta od stycznia wzrosła do 30 tys. zł. Od stycznia kwota, o którą formularz może zmniejszyć pensję, wynosi 5100 zł rocznie, czyli 425 zł. 

Więcej o: