Polacy otrzymują niższe pensje przez Polski Ład? Rzecznik rządu zrzuca winę na księgowych

Czy Polski Ład może oznaczać niższą pensję? - Z perspektywy całego roku kalendarzowego, roku podatkowego nikt nie straci - zapewnił rzecznik rządu. Stwierdził też, że niższe pensje to... błędy księgowych.

Piotr Müller, rzecznik rządu, odniósł się w środę do doniesień dotyczących niższych wynagrodzeń, których powodem może być Polski Ład. Zapewnił, że Polacy w większości przypadków zyskają. 

- Patrząc z perspektywy całego roku kalendarzowego, roku podatkowego, każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, a której dochody [...] nie przekraczają 12 800 złotych brutto miesięcznie, te osoby na Polskim Ładzie w żaden sposób nie stracą - mówił na antenie TVN24.

Dodał, że dla części podatników Polski Ład to znaczący zysk, dla innych zmiana jest neutralna. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 27964702

Polacy tracą przez Polski Ład? Rzecznik rządu: To błędy księgowych i kadrowych

Müller przyznał też, że niektórzy nauczyciele mogli otrzymać pomniejszone dochody. Stwierdził jednak, że tego typu sytuacje to "błąd księgowego czy kadrowego". Stwierdził też, że rząd opracuje mechanizm wyrównania pensji tym, których przychody były niższe. 

- Liczę na to, że księgowi o to zadbają, a my przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny zrobić - stwierdził. 

Polski Ład zmniejsza pensje? Rzecznik rządu zapowiada konferencję

Piotr Müller wyjaśnił też, co może być powodem niższego wynagrodzenia. Jednym z powodów ma być złe naliczenie podatku z uwagi na formularz PIT-2, który dotyczy kwoty wolnej od podatku

- Ale to może być tylko jeden z powodów. Dzisiaj na konferencji prasowej szczegółowo to wyjaśnimy, tak aby nie było żadnych wątpliwości. Pokażemy, dlaczego w jakichś miejscach mogło dojść do błędów - powiedział.

Polski Ład powodem niższej pensji? Ekspertka: To możliwe

Czy Polski Ład może być powodem mniejszej pensji? Dla Gazeta.pl tę kwestię wyjaśnia Bożena Nowicka, doradczyni podatkowq, dyrektorka w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowczyni Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. - Tak, to możliwe - mówi. 

Wśród przykładów przedstawionych przez ekspertkę znaleźli się nauczyciel i emeryt. W obu wypadkach strata na Polskim Ładzie może wynieść ok. 200-300 zł miesięcznie.

Więcej o: