- W ostatnich dniach pojawiły się informacje dotyczące m.in. wypłaconych wynagrodzeń dla tych osób, które mają wypłacone wynagrodzenia na początku miesiąca, z góry - mówił podczas środowej konferencji prasowej Piotr Müller. - Pojawiły się informacje, że w niektórych miejscach te wynagrodzenia zostały nienaliczone. Chcemy nieprawdziwe informacje dotyczące całego efektu Polskiego Ładu rzeczowo wyjaśnić - powiedział.
- Chciałbym podkreślić, że te osoby [nauczyciele - red.] na Polskim Ładzie nie tracą. Niemniej w ostatnich dniach widzimy, że w kilku miejscach mogło dojść do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy - dodał. Piotr Müller mówił o "błędzie", który "był zastosowany w niektórych miejscach", a także "pewnej nieścisłości przepisów, która daje taką możliwość interpretacji".
- Przy każdej dużej reformie takie błędy mogą się zdarzać, ale ten błąd w żaden sposób nie spowoduje, że osoby zarabiające do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie miałyby cokolwiek stracić. Dokonamy też pewnych korekt, jeśli chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów, tak, żeby te osoby otrzymały wyrównania już w lutym - zapewnił rzecznik prasowy rządu. - Chciałbym przeprosić osoby, które spotkały się z chwilowymi, powtarzam, chwilowymi niedogodnościami - podkreślił.
- Gdzie jest premier Mateusz Morawiecki, dlaczego go nie ma na konferencji? - dopytywali dziennikarze. Piotr Müller odparł, że w tym przypadku wytłumaczenie "niejasności" w sprawie Polskiego Ładu przypadło wiceministrom.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o tym, że część osób otrzymała wypłaty pomniejszone wskutek stosowania regulacji, które wprowadził Polski Ład. Małgorzata Samborska, partner, doradca podatkowy, ekspertka Grant Thornton skomentowała nowe przepisy specjalnie dla Gazeta.pl. - Od 1 stycznia przez Polski Ład możliwe są niższe wypłaty. Takich przypadków może być wiele - stwierdza w rozmowie z Next.gazeta.pl.
Kto zatem może obawiać się Polskiego Ładu? Zdaniem ekspertki do najczęstszych ofiar nowego systemu będą należeć osoby, które:
Powodem mogą być oczywiście również błędy księgowe lub systemowe. Czasu na wdrożenie zmian było tak mało, że takie sytuacje, w obliczu skomplikowania zasad wyliczenia podatku, będą się zdarzać.