W połowie grudnia w Sejmie przedstawiono projekt nowelizacji ustawy, zakładający wprowadzenie emerytur stażowych. Projekt jest inicjatywą obywatelską - złożyła go NSZZ "Solidarność" 30 września, wraz z 235 tys. podpisów obywateli.
Projekt zakłada, że emerytura stażowa będzie przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które "osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn". Okresy składkowe i nieskładkowe to staż pracy. Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki wyjaśniał, że ten projekt jest bardzo ważny dla setek tysięcy osób.
- Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami osób, które ze względu na utratę sił, będąca konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej, nie są w stanie kontynuować jej wykonywania, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. System emerytalny powinien opierać się na założeniu, że po wielu latach pracy, człowiek ma prawo zaprzestać aktywności zawodowej i pozostałą część swojego życia spędzić bez pracy, choćby zachował jeszcze zdolność do zarobkowania - wyjaśniał Zieleniecki.
Wnioskodawca podkreślał, że "możliwość przejścia na taką emeryturę byłaby swego rodzaju nagrodą dla ubezpieczonych, którzy w młodym wieku wykonywali pracę zarobkową, a następnie przez wiele lat regularnie opłacali składki na ubezpieczenie emerytalne. Stanowiłaby także wyraz docenienia przez państwo ubezpieczonych legitymujących się długim okresem ubezpieczenia".
Warunkiem otrzymania emerytury stażowej będzie też uzbieranie odpowiedniego kapitału, który umożliwi wypłatę przynajmniej emerytury minimalnej. Obecnie wynosi ona 1 022,33 zł netto.
Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu domagała się Konfederacja, na co Sejm jednak nie przystał. W resorcie rodziny i polityki społecznej trwa wypracowywanie stanowiska w jego sprawie. Kancelaria prezydenta poinformowała, że projekt ten na pewno powstanie - poinformowała "Gazeta Pomorska" na początku stycznia 2022 r. Emerytury stażowe, zgodnie z obecnymi zapowiedziami, miałyby wejść w życie od początku 2023 roku.