Polski Ład uszczupli portfel Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo już, o ile

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na Polskim Ładzie straci nawet 1200 zł miesięcznie - wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego dla dziennika "Fakt".
Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Na Polskim Ładzie, który 1 stycznia wszedł w życie, z założenia zyskać ma 18 mln Polaków. Od początku roku słychać jednak głosy emerytów (i nie tylko) skarżących się, że ich styczniowe świadczenia lub pensje są niższe niż dotychczas. 

Na reformie podatkowej stracić miał także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który jednocześnie pobiera wysoką pensję i emeryturę. "Straty w jego finansach będą wysokie mimo kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł" - napisał w piątek "Fakt".

Kaczyński pobiera jednocześnie wynagrodzenie i emeryturę, a ulga dotyczyć będzie tylko drugiego z tych źródeł dochodu. "W Polskim Ładzie zaszyto pułapkę dla dorabiających emerytów. Nowe przepisy zakładają bowiem, że mając dochody z pracy i emerytury, będzie można skorzystać tylko raz z kwoty wolnej od podatku, a zarówno od pensji, jak i emerytury trzeba płacić 9-procentową składkę zdrowotną [...] I Kaczyński padnie ofiarą właśnie tego zapisu" - czytamy na stronie gazety.

Więcej informacji o finansach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polski Ład przyniesie Kaczyńskiemu prawie 14,5 tys. zł straty rocznie

Dziennik podaje, że Kaczyński pobiera pensję w wysokości ok. 18 tys. zł brutto (bez dodatku stażowego) i ok. 7 tys. zł brutto emerytury - miesięcznie daje to ponad 17 tys. zł na rękę. Z wyliczeń dra Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego dla "Faktu" wynika, że emerytura prezesa PiS będzie niższa o ok. 200 zł netto, a pensja z KPRM - o nawet 1000 zł netto. Rocznie Kaczyński straci zatem blisko 14,5 tys. zł.

"Fakt" zwrócił uwagę, że od sierpnia ubiegłego roku wynagrodzenie rządzących znacząco wzrosło. Wypłata Jarosława Kaczyńskiego powiększyła się o ok. 5000 zł miesięcznie, dzięki czemu - mimo wejścia Polskiego Ładu - wicepremier na rękę dostaje i tak więcej niż przed reformą i podwyżką. "Większość dorabiających emerytów w tak dobrej sytuacji się nie znalazło. Od emerytur podatku część z nich może nie zapłaci, ale od pensji już tak, a do tego podwójną składkę zdrowotną" - podkreślił dziennik.

Polski Ład źródłem strat? Wielu Polaków może nie skorzystać na zmianach 

Na zmianach podatkowych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu stracić mogą m.in. osoby, które pracują na kilku etatach, jak np. nauczyciele uczący w kilku szkołach czy lekarze pracujący w kilku przychodniach. Stracić mogą też emeryci, którzy dorabiają sobie do emerytury, osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia. Najwięcej stracą przedsiębiorcy oraz osoby przekraczające górny próg dla klasy średniej. Dlaczego?

Krótką analizę przepisów na ten temat dla czytelników next.gazeta.pl przygotowała doradczyni podatkowa Bożena Nowicka, która tłumaczyła, że winna jest m.in. składka zdrowotna. W myśl nowych przepisów zniesiono bowiem tzw. zasadę odliczalności składki zdrowotnej od podatku. "Aktualnie składka zdrowotna w wysokości 9 proc. jest niezależnym potrąceniem od podatku. Wcześniej pobierano nam mniej podatku, ponieważ składka zdrowotna w wysokości 7,75 proc. podstawy jej obliczania pomniejszała pobierany z wynagrodzeń podatek" - czytamy. Więcej na ten temat znajdziesz w materiale poniżej: 

Więcej o: