O Mirosławie Jasińskim głośno zrobiło się po tym, jak udzielił wywiadu na temat sporu o kopalnię Turów. - Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier - mówił Mirosław Jasiński w wywiadzie, który ukazał się w czwartek w "Deutsche Welle".
Jak tłumaczył, genezą sporu "był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu - i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony". "W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery" - tłumaczył.
Kilka godzin później rzecznik prasowy rządu Piotr Müller powiadomił, że premier Mateusz Morawiecki "zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej". Wyjaśnił na Twitterze, że "nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy".
Pełny wywiad z Mirosławem Jasińskim dla "Deutsche Welle" można przeczytać poniżej:
Mirosław Jasiński objął urząd ambasadora RP w Pradze w grudniu 2021 r. Placówka nie miała obsady od czerwca 2020, gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska Barbarę Ćwioro, w związku z obciążającymi ją zarzutami o mobbing pracowników. Odwołanie Jasińskiego przez szefa polskiego rządu oznacza, że będzie on jednym z najkrócej urzędujących polskich ambasadorów.
Jak podaje Onet, polski dyplomata jest znajomym premiera Mateusza Morawieckiego, który osobiście zdecydował o jego nominacji. "Rozważane były inne kandydatury, ale ze względu na sprawę Turowa premier chciał mieć w Pradze swego człowieka" - czytamy.
Przeczytaj więcej informacji o sprawie Turowa na stronie głównej Gazeta.pl
Mirosław Jasiński w 1986 r. ukończył studia z zakresu filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 r. był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie w latach 1981-1982 założycielem i szefem Akademickiego Ruchu Oporu we Wrocławiu. Należał do inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.
W latach 1990-1991 był szefem wydziału politycznego w stopniu radcy Ambasady RP w Pradze. W 1991 r. objął stanowisko wojewody wrocławskiego. Funkcję tę pełnił do 1992 r. W latach 1992-1993 był wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Do 1995 r. pełnił funkcję rzecznika generalnego stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Zakładał także Fundację Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka - do dziś zasiada w Radzie Fundacji.
Jasiński zajmował się tworzeniem scenariuszy oraz reżyserią filmów i cykli dokumentalnych. W latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze, a w latach 2007-2008 pełnił funkcję doradcy Zarządu PKN Orlen oraz członka Rady Nadzorczej Unipetrol a.s. Od 2011 r. był doradcą Zarządu Unipetrol a.s. Zanim Jasiński został ambasadorem w Czechach, od 2012 roku był dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu.