"GW": Polski Ład może uderzyć w małżeństwa. Nie wszyscy skorzystają z ulgi. "To kolejny bubel"

- Wszystko wskazuje też na to, że nie będzie można rozliczyć tej ulgi, nawet gdy jedno z małżonków zarobi 150 tys. zł, a drugie 50 tys. zł - ocenia Przemysław Hinc, doradca podatkowy w rozmowie z portalem Wyborcza.biz. Polski Ład może być podatkową pułapką na małżeństwa.

O tym, jak Polski Ład może uderzać w małżeństwa, przeczytasz w tekście "Uwaga, bubel w Polskim ładzie! Pułapka na wspólnie rozliczających się małżonków", który publikuje wyborcza.biz. 

Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w firmie Grant Thornton, na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnia, że Polski Ład może być niekorzystny finansowo dla części małżeństw. Chodzi o tzw. ulgę dla klasy średniej, która ma uchronić lepiej zarabiających przed konsekwencjami zwiększenia składki zdrowotnej. Ta urosła bowiem z początkiem roku do 9 proc.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Polski Ład nie jest korzystny dla wszystkich? Ekspert: Bubel

Przepisy zakładają dwa progi dochodowe: od 68 412 zł do 102 588 zł i id 102 588 zł do 133 692 zł. W pierwszym przypadku podatnik zapłaci rocznie od 3,91 zł do 2286,84 zł mniej podatku, wraz ze wzrostem wynagrodzenia kwota ulgi rośnie. W drugim korzyść podatnika wyniesie od 2286,84 zł do 2,64 zł (wraz ze wzrostem wynagrodzenia kwota ulgi maleje) - wylicza ekspertka. 

Na czym polega problem? Dr Marcin Wojewódka, radca prawny z Wojewódka i Wspólnicy sp.k., w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że nie ma pewności, jak stosować ulgę dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu małżonków. - To kolejny bubel Polskiego Ładu - stwierdza. 

- Wszystko wskazuje też na to, że nie będzie można rozliczyć tej ulgi, nawet gdy jedno z małżonków zarobi 150 tys. zł, a drugie 50 tys. zł. Czyli razem będą mieli 200 tys. zł i po 100 tys. zł na osobę, a więc każdemu z nich przypisany byłby dochód mieszczący się w widełkach pozwalających na zastosowanie ulgi - wyjaśnia Przemysław Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo. 

Polski Ład obniży wypłaty? "Takich przypadków może być wiele"

Małgorzata Samborska w rozmowie z Gazeta.pl przyznaje, że Polski Ład niektórym może zmniejszyć wysokość wypłat i świadczeń. 

- Od 1 stycznia przez Polski Ład możliwe są niższe wypłaty. Takich przypadków może być wiele - stwierdza ekonomistka. Stracić mogą nie tylko osoby, które zarabiają więcej niż 12800 zł miesięcznie. Na minusie mogą być też osoby wykonujące prace na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, osoby, które pracują na kilku etatach, a także ci, którzy nie złożyli do tej pory druku PIT-2. 

Jarosław KaczyńskiPolski Ład uszczupli portfel Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo już, o ile

Więcej o: