Podwyżka opłat na autostradzie A2 w Wielkopolsce. "Przez rosnące koszty utrzymania i inflację"

Od 10 stycznia zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Opłata za przejazd samochodem osobowym każdym z trzech płatnych odcinków autostrady wzrośnie z 23 zł do 25 zł. "Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji" - tłumaczy spółka Autostrada Wielkopolska.

Kierowcy powinni przygotować swoje portfele na podwyżkę opłat. Zmiana stawek za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 zostanie wprowadzona 10 stycznia o 6:00 rano. Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 25 zł (wzrost o 2 zł) - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 37 zł (wzrost o 3 zł) - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 57 zł (wzrost o 5 zł) - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 87 zł (wzrost o 7 zł) - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 250 zł (wzrost o 20 zł) - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Spółka Autostrada Wielkopolska podkreśla, że podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT. "Bowiem opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad, na których takiego podatku się nie pobiera" - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj więcej informacji o opłatach na stronie głównej Gazeta.pl

Kierowcy zapłacą więcej. "To przez inflację"

Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego - tłumaczy spółka. "Rosnąca w szybkim tempie i utrzymująca się na najwyższym poziomie od 20 lat inflacja, wzrost cen w sektorze budowlanym oraz cen producenckich przekładają się na wzrost kosztów zarówno utrzymania jak i aktualnie realizowanych i planowanych inwestycji" - podkreślono.

Według najnowszego szacunku GUS w grudniu 2021 roku inflacja osiągnęła poziom najwyższy od ponad dwóch dekad - 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Ceny w transporcie rosły w tempie dwucyfrowym. Dodatkowo wskaźnik cen producenckich nieprzerwanie rośnie od 14 miesięcy we wszystkich sekcjach przemysłu, osiągając w listopadzie poziom 13,2 proc. r/r - najwyżej od 10 lat.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy
Więcej o: