Polski Ład. Nawet 400 tys. emerytów może otrzymać niższe świadczenia. Rząd szykuje rozwiązanie

Emeryci to kolejna grupa, która zaczęła liczyć straty po wejściu w życie Polskiego Ładu. - W moim przypadku to 300 zł, a wielu moich kolegów dostało 400 zł mniej - mówi jeden z nich. Problem dotyczy nawet 400 tys. osób - wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego. Ministerstwo Finansów zapewnia, że "wdroży rozwiązania" poprawkowe.

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu weszły w życie 1 stycznia, a już po kilku dniach zaczęły pojawiać się pierwsze skargi - niektórzy nauczyciele i mundurowi otrzymali niższe pensje netto. Kolejną grupą, która wskazuje na problem z pieniędzmi, są emeryci.

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji załozeń programu Polski ŁadCzęść przedsiębiorców, dorabiający emeryci. Kogo może "ograbić" Polski Ład?

Emeryt o Polskim Ładzie: Wielu moich kolegów dostało 400 zł mniej

- Emerytura ta jest niższa od tej, którą normalnie dostaję o 201,20 zł - powiedział dla TVN24 jeden z emerytów. - W moim przypadku to 300 zł, a wielu moich kolegów dostało 400 zł mniej - mówi kolejny. Tymczasem próg, od którego emeryci zaczynają dostawać niższe świadczenie, to jest 4920 złotych - wskazuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Jak wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego, nawet 400 tys. emerytów może stracić na nowych przepisach, które wprowadził Polski Ład. Zmiany mają wpłynąć również na wysokość świadczenia "trzynastek" i "czternastek".

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd wycofuje się z podłości, którą zrobił części emerytówRząd wycofuje się z podłości, którą zrobił części emerytów

Polski Ład. Rząd zapowiada rozwiązania. "Zamiast nas posłuchać, woleli uchwalić taki gniot"

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział w piątek, że rząd wdroży rozwiązanie, dzięki któremu reforma podatkowa dla emerytów ze świadczeniem do ok. 12 800 tys. zł będzie przynajmniej neutralna. Przypomnijmy, że na zmianach Polskiego Ładu, według rządu, ma zyskać ponad 8 mln emerytów i rencistów.

"W końcu Ministerstwo Finansów zorientowało się, że jest ogromna grupa emerytów, którzy tracą na Polskim Ładzie, a wystarczyło przyjąć poprawki, które wprowadził Senat. Zamiast nas posłuchać, woleli uchwalić taki gniot" - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: