Zakaz handlu 2022. Czy 9 stycznia to niedziela handlowa? Czy dziś sklepy są otwarte?

Do końca 2022 roku zostało siedem niedziel handlowych. Czy jedną z nich jest niedziela 9 stycznia? Czy dzisiaj sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2022 roku zaplanowano tylko siedem niedziel handlowych.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy 9 stycznia sklepy będą otwarte?

9 stycznia to niedziela niehandlowa, większość sklepów powinna być więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Przeczytaj więcej informacji o handlu na stronie głównej Gazeta.pl

Zakupy można zrobić w małych osiedlowych sklepach oraz tych o statusie placówki pocztowej. Z  tej luki prawnej korzystają m.in. sklepy Żabka, Biedronka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum i ABC. Niektóre ze sklepów (nie wszystkie) tych sieci, są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt. Niedługo jednak praktyki mają zostać ukrócone.

Zakaz handlu uszczelniony. Zmiany od lutego 2022 roku

Mimo zakazu handlu w niedziele spora część sieci handlowych w Polsce od połowy 2021 roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Sejm przegłosował jednak nowelizację ustawy, która wejdzie w życie z początkiem lutego i uszczelni przepisy. W niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności.

Kiedy niedziele handlowe w 2022? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

W 2022 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Zobacz wideo Bezczelna kradzież w sylwestra. Weszli do sklepu i wyciągnęli dwa elektryczne rowery
Więcej o: