Polska firma szyła dla Hugo Bossa, teraz się zamyka. "Podwyżki cen za prąd i gaz pozbawiły nas szans"

Firma odzieżowa Ipaco z Międzyrzeca Podlaskiego kończy działalność i zwalnia ponad sto osób. Decyzję podjęto z powodu braku rentowności prowadzonej działalności. Gwoździem do trumny okazały się wysokie ceny energii, ale firma miała spore problemy już znacznie wcześniej.
Zobacz wideo "Czy to wszystko przez Unię? Słyszę, że to ich polityka klimatyczna tak podnosi ceny prądu"

Na rynku działają już od prawie 40 lat - i choć zaczynali również od importu części komputerowych z Azji - znani są z produkcji odzieży. Szyli garnitury i sukienki dla wielu marek znanych na całym świecie, m.in. Hugo Bossa i Valentino. Teraz muszą ostatecznie zamknąć działalność. To przede wszystkim konsekwencja decyzji z października 2021 roku - udziałowcy zdecydowali wtedy o rozwiązaniu spółki. 

Mowa o firmie odzieżowej Ipaco z Międzyrzeca Podlaskiego w woj. lubelskim. Przedsiębiorstwo należy do grupy Multico miliardera Zbigniewa Jakubasa, a sytuację przedsiębiorstwa opisał "Dziennik Wschodni".

"Podwyżki cen za prąd i gaz pozbawiły nas szans"

Jak przyznał Eryk Mazurek, prezes (obecnie likwidator) Ipaco spółka już od dwóch lat generowała spore, sięgające kilkuset tysięcy złotych straty finansowe, a sytuację mocno pogorszyło bankructwo firmy z Paryża, z którą Ipaco współpracowało od lat.

To jednak nie wszystko. Kolejną przeszkodą była pandemia, a właściwie spowodowany nią spadek popytu na odzież. Firma przestała zarabiać, ale wciąż była w stanie pokrywać regularne zobowiązania finansowe.

Więcej o tegorocznych podwyżkach cen energii przeczytasz na Gazeta.pl

Koszty działalności wciąż jednak rosły, a w tym roku udźwignąć trzeba również drastyczne podwyżki cen  gazu i energii elektrycznej. Jak podkreślił Mazurek, koszt ogrzania gazem budynku zakładu Ipaco w tym miesiącu sięgnie 100 tys. zł. W analogicznym miesiącu 2021 roku rachunek był znacznie mniejszy, bo wynosił 20 tys. zł.

"Tegoroczne podwyżki cen za prąd i gaz pozbawiły nas szans na przetrwanie" - podkreślił prezes spółki cytowany przez "Dziennik Wschodni". Teraz firma zwalnia wszystkich 104 pracowników i rozpoczyna procedurę likwidacji działalności. 

Ceny gazu i prądu w górę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 17 grudnia 2021 r. nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny dla odbiorców w gospodarstwach domowych, w której ceny gazu są wyższe o 83,7 proc. Jak obliczyło URE, za gaz i jego dostawę odbiorcy zapłacą więcej o kilkadziesiąt procent. Dla firm może być to niekiedy nawet kilkaset procent. 

Osoby korzystające z gazu do przygotowywania posiłków zapłacą o ok. 41 proc. więcej za surowiec, czyli o około 9 zł więcej niż w 2021 r. Z kolei osoby korzystające z taryfy W 2.1 zapłacą o 54 proc. więcej za gaz, czyli o ok. 56 zł. Największe podwyżki czekają osoby, które ogrzewają gazem dom - zapłacą bowiem co miesiąc o ok. 174 zł więcej, czyli o niemal 58 proc.

Natomiast ceny prądu po przyjęciu nowej taryfy dla użytkowników indywidualnych na 2022 r. poszły w górę o 24 proc.

Więcej o: