ZUS - przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto może złożyć wniosek?

Główny Urząd Statystyczny opublikował w ubiegłym roku nowe tablice średniej długości życia, na podstawie których przelicza się emerytury. Sprawdź, komu ZUS ponownie może przeliczyć świadczenie.

Według najnowszych tablic Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to, że wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. "Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Którzy seniorzy mogą ponownie przeliczyć emeryturę?

Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022, jednak stosuje się je tylko do części świadczeń. Ponowne przeliczenie świadczenia możliwe jest wyłącznie w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione - wyjaśnia ZUS.  

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat emerytur na stronie głównej Gazeta.pl.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury - przekazała podczas rozmowy z Infor.pl rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

W 2022 roku 14. emerytura nie będzie wypłacana

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że w tym roku czternasta emerytura nie będzie wypłacana. - O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - powiedział Tadeusz Kościński w TVP Info. Zaznaczył, że decydowanie o wypłatach nie leży w kompetencji Ministerstwa Finansów. - My przygotujemy pieniądze dla tych, co decydują, czy będzie ta trzynasta i czternasta emerytura - mówił szef resortu finansów. Zapewnił przy tym, że finanse publiczne są przygotowane na sfinansowanie funduszy antycovidowych czy antyinflacyjnych, a także innych, których pokrycie zleci rząd. - Jesteśmy gotowi na to - zadeklarował Tadeusz Kościński.

Poczta Polska, zdjęcie ilustracyjne Wniosek 500 plus do złożenia w punktach Poczty Polskiej. Jak to zrobić?

Do wypowiedzi ministra finansów odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który napisał na Twitterze, że "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa". Dodał, że na stałe w system wpisana jest 13. emerytura, a emerytury mają być wyższe po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu.

Więcej o: