Dodatkowe 200 zł do emerytury - komu przysługuje? Jak otrzymać "świadczenie ratunkowe"?

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury. Dodatkowe pieniądze otrzymają jednak tylko emeryci spełniający pewne warunki. Kto może liczyć na tzw. świadczenie ratownicze?
Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

200 zł do emerytury to kolejne wsparcie finansowe dla seniorów. Nie wszyscy emeryci i renciści mogą na nie jednak liczyć. Którym emerytom przysługiwać będą dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe 200 zł do emerytury - kto może je otrzymać?

Na "świadczenie ratownicze" będą mogły liczyć osoby, które przez długi okres swojego życia wykonywały trudną i niebezpieczną pracę, która wiązała się dla nich z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Na emeryturę wyższą o 200 zł liczyć mogą więc ci emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a także służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR lub TOPR.

Ten dodatek finansowy przyznawany będzie dożywotnio, jednak warunkiem jego otrzymania jest przepracowanie w wymienionych służbach co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 (w przypadku mężczyzn) lat. Wysokość świadczenia ma być waloryzowana co trzy lata. Pieniądze nie zostaną jednak automatycznie doliczone do emerytur.

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Świadczenie ratownicze" - jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł do emerytury?

Aby otrzymać dodatkowe 200 złotych, należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie należy go jednak dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - za wypłaty odpowiedzialny będzie bowiem Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku byłych strażaków OSP, wniosek należy dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Więcej o: