Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko. Maląg: Wniosek o złożyło już 300 tys. osób

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na dziecko. Jak informowała w niedzielę ministerka Marlena Maląg, wniosek o świadczenie złożyło już ponad 300 tys. osób.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek w TVP Info mówiła, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oczekiwane przez rodziców. Dowodem na to jest liczba złożonych już wniosków - 270 tysięcy. W niedzielę Maląg poinformowała PAP, że liczba wniosków wzrosła do ponad 300 tys. Jak wylicza Ministerstwo Rodziny, w tym roku świadczeniem będzie objęte ok. 615 tys. dzieci.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tys. zł na dziecko

Ministerka Marlena Maląg poinformowała, że najwięcej wniosków złożono w województwach, które mają najwięcej mieszkańców: na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku. Jak mówiła, większość rodziców, bo prawie 80 procent, obecnie wnioskuje o świadczenie wypłacane przez rok po tysiąc złotych. Druga możliwość to 500 złotych wypłacane co miesiąc przez dwa lata.

Ministerka Marlena Maląg przypomniała, że w okresie świadczeniowym decyzję tę rodzice mogą zmienić raz.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dwa miesiące na opracowanie wniosków i rozpoczęcie wypłat świadczenia.

Na pewno wypłaty ruszą wcześniej

- mówiła ministerka. Przypomniała, że rodzicom, którzy mają jedno dziecko i nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, przysługuje świadczenie na opiekę żłobkową od kwietnia z wyrównaniem od początku roku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Marlena Maląg powiedziała również, że 300 tys. wniosków, to dowód na to, że Polacy nie mają problemu z wnioskowaniem online o świadczenia. Rodzice mogą bowiem składać wnioski o świadczenie jedynie drogą elektroniczną, przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Przyjmowanie wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy rozpoczęto 1 stycznia. 

Więcej o: