Ministerka rodziny: Inflacja jest wysoka, ale nie aż tak. "Rząd pana Morawieckiego ma plan"

- Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego ma plan uporania się z tym występującym w gospodarkach zjawiskiem i już go wdraża - zapewniła Marlena Malag, ministerka rodziny. Stwierdziła, że wysoka inflacja nie jest jedynie problemem Polski.

Inflacja w Polsce wyniosła w grudniu 8,9 proc. I chociaż - podobnie jak w wielu krajach - bije rekordy ostatnich dekad, to nie wszyscy przedstawiciele rządu wydają się odczytem GUS w równym stopniu zaniepokojeni. 

Inflacja jest wysoka, ale nie aż tak

- stwierdziła w rozmowie z "Faktem" Marlena Malag, ministerka rodziny. Dodała, że Polska "nie jest wyjątkiem". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Inflacja dobija do 9 proc. Maląg: Rząd ma plan

Przedstawicielka rządu stwierdziła, że szybkie tempo utraty wartości pieniądza to efekt "interwencji rządów państw europejskich".

- Zapewniam jednak, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego ma plan uporania się z tym występującym w gospodarkach zjawiskiem i już go wdraża. To nie tylko opracowana Tarcza Antyinflacyjna, której wersja 2.0 będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, ale również Polski Ład - stwierdziła Maląg. 

Inflacja rośnie, rząd uruchamia dwie tarcze

Na początku grudnia Sejm przyjął pakiet ustaw, które mają doprowadzić do zmniejszenia inflacji. Tarcza antyinflacyjna to m.in. mniejszy podatek VAT na energię elektryczną i gaz, niższy podatek akcyzowy na paliwa. 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnej tarczy. - Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy - stwierdził w piątek w wywiadzie dla Interii. 

Informacje premiera potwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek. Ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około pięciu złotych za litr

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: