Druga tarcza antyinflacyjna już w tym tygodniu. Obniżka VAT na paliwa. Cena ma spaść do 5 zł

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym tygodniu rząd przedstawi drugą tarczę antyinflacyjną. Co tym razem? Obniżka VAT na paliwo. - Cena powinna spaść do około 5 zł - poinformował szef rządu. Zapowiedział też, że wkrótce będzie wiadomo, od kiedy podstawowe produkty żywnościowe objęte zostaną zerową stawką VAT.
Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Tarcza antyinflacyjna powstała, jak nazwa wskazuje, aby złagodzić działania inflacji. - Chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć parasol antyinflacyjny, żeby w łagodniejszy sposób można było przejść przez te kolejne kilka kwartałów. Wprowadzamy Rządową Tarczę Antyinflacyjną właśnie dlatego, że choć inflacja dotyka wszystkich, to nie dotyka wszystkich w jednakowy sposób, w jednakowym stopniu - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek (8 stycznia), że w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż rok wcześniej. Premier zapowiedział, że w tym tygodniu rząd przedstawi drugą tarczę antyinflacyjną. Rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że kolejne rozwiązania poznamy już we wtorek 11 stycznia.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

'Wiadomości' TVP"Wiadomości" robią co mogą, by wmówić, że inflacja to wina Tuska

Druga tarcza antyinflacyjna. Obniżka VAT na paliwa

Pierwszą tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona została akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. A do końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

W drugiej tarczy antyinflacyjnej jednym z elementów ma być obniżka podatku VAT na paliwa. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że VAT ma zostać zmniejszony z 23 do 8 procent. Wyjaśnił, że w rezultacie od 1 lutego można się spodziewać obniżki cen benzyny na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a gaz może stanieć około 40 groszy. Obniżka będzie utrzymana przez pół roku. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w tym tygodniu powinniśmy się dowiedzieć, kiedy będzie możliwe objęcie podstawowych produktów żywnościowych zerową stawką VAT.

Krzysztof BrejzaBrejza pozywa Kaczyńskiego. Za sugestię, że jest zamieszany w kryminalną aferę

Więcej o: