Tarcza antyinflacyjna powstała, jak nazwa wskazuje, aby złagodzić działania inflacji. - Chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć parasol antyinflacyjny, żeby w łagodniejszy sposób można było przejść przez te kolejne kilka kwartałów. Wprowadzamy Rządową Tarczę Antyinflacyjną właśnie dlatego, że choć inflacja dotyka wszystkich, to nie dotyka wszystkich w jednakowy sposób, w jednakowym stopniu - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek (8 stycznia), że w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż rok wcześniej. Premier zapowiedział, że w tym tygodniu rząd przedstawi drugą tarczę antyinflacyjną. Rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że kolejne rozwiązania poznamy już we wtorek 11 stycznia.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Pierwszą tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona została akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. A do końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.
W drugiej tarczy antyinflacyjnej jednym z elementów ma być obniżka podatku VAT na paliwa. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że VAT ma zostać zmniejszony z 23 do 8 procent. Wyjaśnił, że w rezultacie od 1 lutego można się spodziewać obniżki cen benzyny na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a gaz może stanieć około 40 groszy. Obniżka będzie utrzymana przez pół roku.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w tym tygodniu powinniśmy się dowiedzieć, kiedy będzie możliwe objęcie podstawowych produktów żywnościowych zerową stawką VAT.