14. emerytura. Minister finansów mówi, że nie będzie wypłacana. Następnego zmienia zdanie

14. emerytura powoduje zamieszanie w rządzie. Najpierw Jarosław Kaczyński obiecał, że "czternastka" będzie na stałe. Później rząd twierdził, że będzie to jednorazowe świadczenie w 2021 r., że tak miało być od początku i długo się tego trzymał. Jak ostatecznie zostanie rozwiązana ta sprawa, nie wie nawet minister finansów Tadeusz Kościński - być może "czternastki" zostaną znów przyznane.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

W 2019 roku, przed wyborami, Jarosław Kaczyński zapewniał, że 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe.

- W przyszłym roku będzie 13 emerytura. Chcę to bardzo mocno podkreślić - to jest i będzie. Ale w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura - mówił prezes PiS na spotkaniu wyborczym w Płocku.

Rząd później jednak zapewniał, że miało to być jednorazowe świadczenie. Potwierdził to w Wieloletnim Planie Finansowym przesłanym do Unii Europejskiej w kwietniu 2021 r. Nie wspomniano w nim bowiem o  "czternastkach". Również teraz rząd twierdzi, że jest to jednorazowe świadczenie i takie miało być. Obecne wypowiedzi niektórych członków rządu wprowadzają jednak sporo chaosu w sprawie 14. emerytury i dają seniorom nadzieję na kolejne świadczenie. 

14. emerytura nie zostanie wypłacona?

Minister finansów Tadeusz Kościński w weekend poinformował, że w tym roku czternasta emerytura nie będzie wypłacana.

O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku

- powiedział Kościński w TVP Info. Zaznaczył, że decydowanie o wypłatach nie leży w kompetencji Ministerstwa Finansów.

My przygotujemy pieniądze dla tych, co decydują, czy będzie ta trzynasta i czternasta emerytura 

- mówił szef resortu finansów. Zapewnił przy tym, że finanse publiczne są przygotowane na sfinansowanie funduszy antycovidowych czy antyinflacyjnych, a także innych, których pokrycie zleci rząd. - Jesteśmy gotowi na to - powiedział minister Tadeusz Kościński.

Do wypowiedzi ministra finansów odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller. Napisał  na Twitterze, że "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa". Dodał, że na stałe w system wpisana jest 13. emerytura, a emerytury będą wyższe po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Wydawałoby się, że takie postawienie sprawy zamyka temat. Narracja rządu jednak szybko się zmienia. 

Minister Tadeusz Kościński: Polski Ład można traktować jak 14. emeryturę

Jeszcze w niedzielę w TVP Info Tadeusz Kościński mówił, że "czternastek" nie będzie. Już w poniedziałek, w Interii powiedział natomiast, że nie można wykluczyć wypłaty 14. emerytury. 

Trzynastka jest wpisana do ustawy, czternastka była traktowana jako tymczasowa. Ale nie ma żadnej ostatecznej decyzji, że będzie albo nie będzie

- stwierdził Kościński, pytany, czy 14. emerytura jednak zostanie wypłacona.

Minister Finansów powiedział również, że efekt zmian podatkowych z Polskiego Ładu, można traktować jak 14. emeryturę. 

Jak będzie (wypłacana dodatkowa emerytura), to będzie piętnastka, a nie czternastka

- powiedział Kościński.

Więcej o: