Jak wysoka jest inflacja? Polacy uważają, że jest znacznie wyższa, niż podaje GUS [SONDAŻ]

Ceny towarów i usług w ciągu roku wzrosły o prawie 30 proc. - takiego zdania są Polacy, którzy przedstawili swoją ocenę w najnowszej ankiecie. Zdaniem emerytów, wzrost cen wyniósł nawet 48 proc.

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. - taką informację podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. Średnioroczna dynamika cen w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. Zdaniem ekonomistów, nie można w tym roku wykluczyć inflacji powyżej 10 proc. Co ciekawe, Polacy uważają, że wzrost cen jest znacznie wyższy, niż podaje GUS.

Zakupy i inflacja (zdjęcie ilustracyjne)Rząd chce obniżyć VAT na żywność. Ekonomiści: To podniesie inflację

Polacy uważają, że wzrost cen jest znacznie wyższy

Zdaniem ankietowanych, wzrost cen towarów i usług w ciągu ostatniego roku wyniósł aż 27,3 proc. - wynika z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Jednak renciści wskazali, że ceny wzrosły średnio o 48 proc.

Sondaż pokazuje, jak Polacy postrzegają inflację w zależności od zarobków. Osoby zarabiające w przedziale 1000-1999 zł miesięcznie wskazali, że według nich inflacja wzrosła o 38 proc. Podobnie odpowiadali Polacy zarabiający od 4000 zł do 4999 zł - ich zdaniem ceny wzrosły średnio o 36 proc. Z kolei w przedziale 3000-3999 zł, ankietowani przyznali, że w ich odczuciu ceny wzrosły o 30 proc.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ws. tarczy antykryzysowejNowa tarcza antyinflacyjna ogłoszona. "Wymyślono je w PRL. Wiemy, jak się skończyło"

Jak GUS mierzy inflację? "Niekiedy pojawia się rozbieżność między wzrostem cen odczuwanym przez konsumentów a faktyczną inflacją"

- Inflacja jest procesem zmian cen w całej gospodarce. Jest ona mierzona przez statystykę publiczną i prezentowana w formie wskaźników cen. Przez inflację rozumie się najczęściej średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe - czytamy w raporcie GUS "Co warto wiedzieć o inflacji", który został opublikowany 11 grudnia 2019 r.

Doświadczenia wielu krajów wskazują, że niekiedy pojawia się rozbieżność między wzrostem cen odczuwanym przez konsumentów a faktyczną inflacją obliczaną przez urzędy statystyczne. Inflacja postrzegana jest zwykle wyższa od rzeczywistej. Źródłem rozbieżności jest skłonność ludzi do wnioskowania co do ogólnego wskaźnika cen na podstawie tylko tych towarów czy usług, których ceny wzrosły w największym stopniu. Rozmiar inflacji jest przedstawiany przez jedną liczbę (wskaźnik cen), choć jej poziom może być nieco wyższy lub niższy dla koszyka zakupów pojedynczego gospodarstwa domowego. Decydują o tym odmienne preferencje konsumentów prowadzące do zróżnicowanych struktur wydatków gospodarstw domowych

- argumentuje GUS.

Pełny raport Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji można przeczytać TUTAJ.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy
Więcej o: