Sprzedawcy będą musieli informować, że rząd obniżył VAT. Tabliczka przy kasie w sklepach i na stacjach

Sklepy i stacje benzynowe będą musiały informować, że rząd obniżył VAT na żywność i paliwa. Czytelna informacja ma być wyeksponowana przy kasie - czytamy w projekcie ustawy wprowadzającej Tarczę Antykryzysową 2.0.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowej tarczy antykryzysowej. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zostanie obniżony podatek VAT na paliwo. Nowością jest obniżenie z 5 do 0 proc. stawki na żywność. 

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tej zmiany przekroczy 6-7 mld zł - stwierdził szef rządu. Zwrócił się też do sprzedawców, by uwzględnili zmianę stawki w cenach produktów. - Dbajmy o to, by rzeczywiście do tego doszło, pilnujmy cen - dodał. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Radosław Fogiel był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (12.01)

Informacja o obniżonym podatku musi być wyeksponowana. Przy kasie

W projekcie ustawy znajduje się zapis, który nakazuje sprzedawcom eksponowanie informacji o tym, że podatek na żywność został zmniejszony. "Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc." - czytamy w dokumencie. 

Informacje będą musiały być eksponowane nie tylko w sklepach, ale i na stacjach benzynowych. W tym wypadku informacja musi zawierać komunikat, że "od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc. 

Informacja o niższej stawce podatku musi być też prezentowana "przez każdorazowe dołączenie do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności".

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Rząd obniża VAT na żywność. Ile zyskają Polacy

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji, że obniżka VAT na żywność to 45 zł w portfelu każdej rodziny miesięcznie. - Wszystkie te obniżki mogą kosztować 15-20 mld zł polski budżet - dodał premier Morawiecki. 

Szef rządu stwierdził też, że koszt zmiany stawki przekroczy 6-7 mld zł - stwierdził. Koszt całej tarczy antyinflacyjnej sięgnąć może 25-30 mld zł. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: