Polski Ład. Wyrównanie emerytury i renty - kiedy wpłynie? Prezeska ZUS wyjaśnia

Polski Ład obniżył również emerytury. Rząd zapowiedział już wyrównanie. Kiedy można się spodziewać zwrotu? Sprawę wyjaśniła prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że wszyscy, którym wypłacono niższe wynagrodzenia w styczniu otrzymają w najbliższym czasie wyrównanie. Dotyczy to części nauczycieli, służb mundurowych, ale także emerytów i rencistów.

Na antenie Programu 3. Polskiego Radia minister Marlena Maląg wyjaśniała, że wyrównania wszystkich świadczeń będą wypłacane na podstawie rozporządzenia ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Nie jest to sytuacja związana z niedopowiedzeniami w Polskim Ładzie. Związane jest to przede wszystkim z osobami, które pracują w kilku miejscach. Sytuacja jest już jednoznacznie, z pełną odpowiedzialnością powiem, całkowicie opanowana

- mówiła ministerka Marlena Maląg.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Kiedy wyrównanie emerytury i renty

Kiedy więc nastąpi wyrównanie emerytur i rent? Jak wyjaśniła PAP prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, należy się go spodziewać z wypłatami świadczeń na luty.

W stosunku do tej grupy (poszkodowanej przez Polski Ład - red.), czyli, dla 421 tys. nastąpi w lutym wraz ze świadczeniem zwrot tej nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego

- powiedziała Uścińska. 

Więcej informacji z kraju stronie głównej Gazeta.pl 

Wypłaty świadczeń odbywają się w sześciu terminach - 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Polski Ład. Czemu emerytury były mniejsze?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów nadpłaty podatku i niższe pensje to skutek drobnego błędu w przepisach wprowadzających wyższą kwotę wolną od podatku. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem podatnicy nie muszą składać żadnych formularzy, by odzyskać nadpłacony podatek.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przeprosił Polaków za błąd w przepisach podatkowych Polskiego Ładu. Przypomniał jednocześnie, że każdy podatnik zarabiający do 12 800 złotych brutto miesięcznie, zyska lub przynajmniej nie straci na Polskim Ładzie.

Więcej o: