Zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej. Senat wybrał swoich przedstawicieli

Senat powołał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej.

Kandydaturę Koteckiego poparło 51 senatorów, przeciw było 41, a wstrzymało się 5. Za Przemysławem Litwiniukiem głosowało 59 senatorów, przeciw było 3, a wstrzymało się 36.

25 stycznia kończy się sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat poprzedniej kadencji - Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Kadencja trzeciego z członków Rady powołanych przez Senat - Rafała Sury - kończy się 16 listopada 2022 roku. Uzyskał on jednak rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. 

Zobacz wideo Inflacja najwyższa od 20 lat. Kornecka: Odczuwalna inflacja jest 2-3 razy większa

Przemysław Litwiniuk to adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów w Katedrze Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i radny sejmiku województwa lubelskiego. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim, a stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Ludwik Kotecki jest byłym pracownikiem Ministerstwa Finansów (lata 1996-2015), gdzie m.in. pełnił funkcje szefa Departamentu Analiz czy wiceministra finansów. Kotecki był też członkiem Komisji Nadzoru Finansowego. W latach 2015-2016 pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Od 2019 r. jest doradcą marszałka Senatu do spraw ekonomicznych.

Rada Polityki Pieniężnej przejdzie w 2022 r. personalną rewolucję

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej powoływani są na jedną, sześcioletnią kadencję. W RPP po trzech swoich "przedstawicieli" (osób powołanych przez dany organ) mają Sejm, Senat i Prezydent, skład Rady uzupełnia prezes NBP.

W 2022 r. dobiegają końca kadencje większości osób zasiadających w tym gremium. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

W lutym z RPP pożegnają się Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon (powołani przez Sejm) oraz Kamil Zubelewicz i Łukasz Hardt (powołany przez Prezydenta), a w marcu trzeci z "sejmowych" członków RPP - Jerzy Żyżyński. W czerwcu zaś końca dobiega kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, choć akurat on może (i według ostatnich informacji - chce) ubiegać się ponownie o fotel szefa polskiego banku centralnego. Gdyby tak się stało, oczywiście nadal zasiadałby też w Radzie Polityki Pieniężnej. 

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej ma się odbyć 8 lutego. 

Więcej o: