Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z nowelizacją ustawy od 1 stycznia zaczęły obowiązywać zmiany w programie 500 plus. Od 1 czerwca realizacją tych świadczeń będzie zajmował się ZUS, a nie tak jak dotychczas gminy. Co oznacza to dla świadczeniobiorców?
Osoby ubiegające się o 500 zł na dziecko nie będą już miały możliwości złożenia formularza papierowego. Wniosek ZUS będzie przyjmował jedynie online za pośrednictwem:
Rodziny, które nie mają dostępu do internetu lub nie są w stanie wypełnić samodzielnie wniosku online, będą mogły skorzystać z pomocy ZUS. Przepisy zobowiązują bowiem urząd do zapewnienia w swoich oddziałach dostępu do sieci oraz urządzeń umożliwiających złożenie wniosku. O pomoc w wypełnieniu wniosku będzie można zwrócić się do pracowników.
Świadczenia, które zostały przyznane na okres do 31 maja 2022 roku, nadal będą wypłacane przez gminy. Nie muszą składać zatem nowego wniosku osoby, które zrobiły to w okresie od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Na następny okres świadczeniowy przypadający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. rodziny muszą złożyć nowy wniosek, ale już do ZUS, co będzie możliwe od 1 lutego.
W nieco innej sytuacji są rodzice nowonarodzonych dzieci. W ich przypadku niezbędne będą dwa wnioski do ZUS. Pierwszy, który można składać na bieżąco, będzie uprawniał do wypłaty środków do końca 31 maja bieżącego roku. Chcąc nadal pobierać 500 plus, niezbędny będzie kolejny wniosek.
ZUS podał już terminy wypłat 500 plus 2022 pod warunkiem, że dostarczony wniosek będzie poprawnie wypełniony i zawierał komplet niezbędnych dokumentów. Decydująca będzie jednocześnie data złożenia formularza: