Rząd obiecał niższe rachunki za gaz mieszkańcom bloków. Zapytaliśmy o szczegóły. "Jeszcze nie wiem"

Ministerka Anna Moskwa podczas prezentacji tarczy antyinflacyjnej zapewniła, że mieszkańcy bloków nie zapłacą więcej za ogrzewanie gazem. - Faktury, które są wystawione, będą skorygowane - zapewniła. Jak rozwiązanie ma wyglądać w praktyce? Tego nie wiadomo.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i Anna Moskwa, ministerka klimatu, zaprezentowali założenia nowej tarczy antyinflacyjnej. Oprócz obniżenia stawek VAT na paliwo i żywność przedstawiciele rządu zapowiedzieli jeszcze jedną istotną zmianę. Chodzi o koszty ogrzewania. 

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna dla wspólnot mieszkaniowych w praktyce - rzeczniczka URE tłumaczy

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd wprowadza nową tarczę. Ma być taniej za ogrzewanie gazem

Jak wyjaśniała Anna Moskwa, spółdzielnie nie będą musiały dokonywać żadnych dodatkowych czynności, by mieszkańcy bloków automatycznie byli rozliczani jak konsumenci. Według taryfy, którą zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. 

- Te faktury [za gaz - red.], które są wystawione, będą skorygowane. Wszyscy mieszkańcy będą objęci taryfą - stwierdziła. - Postanowiliśmy zareagować szybko. Nie jest winą obywatela, że zarządca spółdzielni czy wspólnoty nie złożył wniosku. Z automatu każda spółdzielnia i każda wspólnota będzie korzystała z taryfy z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to żadnych oświadczeń - wyjaśniła.

Szefowa resortu klimatu stwierdziła też, że najpierw lokal zostanie uznany za mieszkalny, a dopiero w następnym kroku zarządca budynku będzie musiał składać deklarację dotyczącą liczby lokali gospodarczych. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Polacy mogą zapomnieć o wyższym rachunku za gaz? URE: "Nie wiem jeszcze dokładnie"

Jak w praktyce ma wyglądać wdrożenie nowej tarczy? Łukasz Kijek spytał o to w programie "Studio Biznes" przedstawicielkę URE. Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki stwierdziła, że na szczegóły wciąż trzeba czekać. 

- Nie znamy jeszcze ustawy, być może będą potrzebne jakieś rozporządzenia wykonawcze do tego. Tym bardziej że - tak jak mówiła pani minister Moskwa - te nowe rozwiązania mają wejść w życie jakby z datą wsteczną, od 1 stycznia - stwierdziła. - Jeszcze dokładnie nie wiem, jak zostanie to rozwiązane - dodała. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: