Jak złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Ekspertka: To coś zupełnie innego niż PIT-2

Jak złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Czym różni się od formularza PIT-2? - To są dwie zupełnie różne sprawy - wyjaśniła w rozmowie z Marią Mazurek w programie "Q&A" Małgorzata Samborska z firmy doradczej Grant Thornton.
Zobacz wideo Polski Ład. Na czym polega ulga dla klasy średniej i czy z niej zrezygnować? [Q&A]

Dowodów na to, że Polski Ład wprowadził spore zamieszanie do rozliczeń podatkowych, jest coraz więcej. Na początku roku m.in. nauczyciele i policjanci alarmowali, że otrzymali mniejsze pensje. Resort edukacji początkowo zaprzeczał, ostatecznie jednak rzecznik rządu potwierdził, że część pedagogów otrzymała pomniejszone uposażenie.

Ministerstwo Finansów zareagowało zapewnieniem rekompensat, które do zainteresowanych mają trafić jeszcze w styczniu. Zmieniło też rozporządzenie, które reguluje sposób rozliczania podatków przy odprowadzaniu zaliczki.

Polski Ład w programie Q&A"Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia". Polski Ład z ekspertką

Ulga dla klasy średniej budzi wątpliwości. Czy można z niej zrezygnować?

Powodem pomniejszonych wypłat mógł być sposób rozliczania kwoty wolnej od podatku. Możliwe, że osoby, które na koncie zobaczyły mniej pieniędzy, nie złożyły u pracodawcy formularza PIT-2, który uprawnia do niepobierania zaliczek wynikających z kwoty wolnej. 

Polski Ład przewiduje i inne rozwiązanie, które może wpłynąć na wysokość pensji. To ulga dla klasy średniej, która obowiązuje w określonym przedziale zarobków - powyżej 5701 zł brutto, do kwoty 11 414 zł. W mediach pojawiły się jednak doniesienia o tym, że część pracowników chce zrezygnować z ulgi dla klasy średniej. Czy jest to możliwe? W jaki sposób to zrobić? 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Ulga dla klasy średniej a PIT-2. "Dwie zupełnie różne sprawy"

W rozmowie z Marią Mazurek w programie "Q&A" wątpliwości nadesłane w mailach do naszej redakcji wyjaśniła ekspertka. Małgorzata Samborska z firmy doradczej Grant Thornton tłumaczy, że złożenie wniosku jest proste. 

- By zrezygnować z ulgi dla klasy średniej, składamy wniosek. Nie ma formularza, to nie jest PIT-2. Przy okazji powiedzmy, że to są dwie zupełnie różne sprawy, kwestia PIT-2, do tego, żeby rozliczyć kwotę wolną i zwykły wniosek, w którym prosimy o niestosowanie ulgi w ciągu roku - wyjaśniała. - Tutaj żadnego formularza nie ma, to możemy złożyć w dowolnym momencie naszemu pracodawcy - stwierdziła.

Jak wyjaśniła, pracodawca będzie zobowiązany do stosowania naszego wniosku od następnego miesiąca. Ekspertka podkreśliła, że ulga dla klasy średniej ma zastosowanie tylko do dochodów uzyskiwanych z pracy. Nie można jej więc zastosować w przypadku zwolnienia chorobowego.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: