Piszą o "lukach pozostających w ukryciu" i apelują o zawieszenie Polskiego Ładu

Rada Przedsiębiorczości apeluje, by rząd odroczył wprowadzenie przepisów podatkowych Polskiego Ładu do 1 stycznia 2023 roku.
Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Polski Ład wprowadził w kraju spore zamieszanie. Problemy mają pracownicy, księgowi i pracodawcy. Zasady są niejasne, a rząd stara się ja łatać rozporządzeniami. Te jednak niewiele pomagają i powodują tylko kolejny zamęt. "Dość" - powiedzieli właśnie przedsiębiorcy oraz księgowi. 

Przedsiębiorcy o Polskim Ładzie

Rada Przedsiębiorczości w czwartek wystosowała do rządu apel. Zwraca w nim uwagę, że nowe przepisy mają szereg błędów, a na rozwiązaniach z Polskiego Ładu tracą również osoby, które miały być jego głównymi beneficjentami. 

"Trzy pospieszne nowelizacje ustawy wprowadzone jeszcze przed 1 stycznia 2022 r., zaszyte w zmianach aktów prawnych zupełnie niezwiązanych z prawem podatkowym, nie wystarczyły do załatania luk w Polskim Ładzie - zarówno tych, które już się ujawniły, jak i tych, które nadal pozostają w ukryciu" - napisali przedsiębiorcy. Dodają, że to dopiero początek, bo w najbliższym czasie czekają nas jeszcze obliczenia w nowym systemie i wypłata wynagrodzeń pozostałych grup pracowników, rozliczenie pierwszych zaliczek na PIT od dochodów przedsiębiorców oraz naliczenie i odprowadzenie składki zdrowotnej na nowych zasadach.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ich zdaniem Polski Ład dopiero w nadchodzących miesiącach zacznie ujawniać kolejne problemy interpretacyjne, pułapki i ryzyka przy stosowaniu jego przepisów. 

Polski Ład dopiero w przyszłym roku?

Rada Przedsiębiorczości uważa, że problemy spowodował pośpieszny proces legislacyjny, nieadekwatne konsultacje społeczne oraz niezwykle krótkie vacatio legis. 

"Tak głębokiej i daleko idącej zmiany w systemie podatkowym nie da się wprowadzać z dnia na dzień, bez czasu na odpowiednie przygotowania po stronie nie tylko podatników, ale również administracji skarbowej" - napisano w apelu. 

Rada uważa, że chaosu dałoby się uniknąć, gdyby uwzględniono zgłaszany już wcześniej postulat, aby termin wejścia w życie ustawy podatkowej Polskiego Ładu przesunąć na 1 stycznia 2023 roku. Przedsiębiorcy podtrzymują to stanowisko i wzywają rząd do pilnego przygotowania i przedłożenia do Sejmu projektu zmian legislacyjnych, które zawieszą stosowanie przepisów podatkowych Polskiego Ładu do przyszłego roku oraz przywrócą do tego czasu w obrocie prawnym stosowanie dotychczasowych regulacji prawa podatkowego.

Pod stanowiskiem podpisały się: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Księgowi z takim samym apelem

Również księgowi chcą, by Polski Ład przesunąć na 2023 rok. Powołują się na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz dobro podatników, księgowych i kadrowych - podaje Business Insider. Jak napisano w apelu, księgowi muszą stosować rozwiązania, których poprawności są niepewni. To rodzi frustrację, ponieważ to na płatniku, a nie regulatorze leży odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenia. Księgowi oceniają swoją sytuację jako krytyczną. 

Gdyby rząd nie zdecydował się na odroczenie Polskiego Ładu, zaproponowano powołanie przez Ministra Finansów grupy ekspertów reprezentujących organizacje branżowe, która w trybie pilnym przygotuje kompleksową analizę i niezbędne zmiany przepisów Polskiego Ład. Domagają się również ewentualnie  przedłużenia terminów sporządzenia oraz złożenia rocznych deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR i CIT-8 za 2021 r. oraz rocznych sprawozdań finansowych za 2021 r., a ponadto niezwłocznego opublikowania wzorów zeznań rocznych dla podatników PIT/CIT za rok 2021

Więcej o: