Sasin: "Być może Polska wypowie pakiet klimatyczny". Twierdzi też, że rząd nie ma wpływu na ceny gazu

Czy Polska wypowie pakiet klimatyczny? - Być może trzeba będzie to rzeczywiście zrobić, jeśli się okaże, że nasi partnerzy w UE pozostaną głusi na racjonalne argumenty - stwierdził Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Skomentował też wzrost cen gazu i prądu.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, odniósł się do kwestii rosnących kosztów ogrzewania i energii elektrycznej. Na antenie Polsat News odniósł się do kwestii odpowiedzialności za wzrosty cen, skomentował też słowa Zbigniewa Ziobry.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Sasin o cenach gazu i prądu: Liczymy, że spadną

- Rząd nie ma wpływu na nagły wzrost cen gazu i prądu w Polsce - zapewnił szef MAP. - Dziś ponad 60 proc. rachunku, który każda polska rodzina płaci za prąd, to są opłaty unijne m.in. za emisje CO2 - wyjaśnił.

Sasin odniósł się też to ceny gazu. Stwierdził, że rok temu za megawatogodzinę kosztował 20 euro, a pod koniec roku zbliżał się do 200. - Liczymy, że ta cena spadnie, ale udało nam się w pierwszym kroku obniżyć cenę dla indywidualnych odbiorców - stwierdził.

Zapewnił też, że dzięki działaniom rządu podwyżka cen, którą zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki wyniosła 54 proc., a nie 200 proc.  

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Czy Polska wypowie pakiet klimatyczny? Sasin: Być może

Polityk PiS odniósł się też do słów lidera Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro stwierdził bowiem, że Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny. - Być może trzeba będzie to rzeczywiście zrobić, jeśli się okaże, że nasi partnerzy w UE pozostaną głusi na racjonalne argumenty, które z naszej strony padają i będą padać - stwierdził Jacek Sasin. 

Dodał, że UE odeszła od zasady jednomyślności w sprawie polityki klimatycznej. "Jest bardzo trudno zbudować taką większość, która blokowałaby te zbyt szybkie zmiany w polityce klimatycznej" - stwierdził. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

"Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie"

Kwestię pakietu klimatycznego Jacek Sasin skomentował wcześniej w Sejmie. - Podejmiemy wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska. Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie - powiedział minister aktywów państwowych w środę. Jacek Sasin dodał również, że "nie może być zgody na pogorszenie warunków życia Polaków". 

Dodał też, że jego zdaniem celem unijnej polityki jest podzielenie Europy. W ten sposób rzekomo Komisji Europejskiej "łatwiej będzie rządzić".

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: