Tarcza antyinflacyjna obniży ceny? Kaźmierczak: Rząd robi sobie problem

Sejm przegłosował przepisy zawarte w tzw. "tarczy antyinflacyjnej 2.0". Przewidują one m.in. zerowy VAT na żywność, nawozy i gaz ziemny, oraz obniżkę podatków na paliwa i energię elektryczną. Czy te rozwiązania skutecznie wpłyną na obniżki cena na półkach sklepowy? A może to tylko kosztowne odsuwanie problemów o kilka miesięcy? Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

Nowa ustawa zakłada, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 procent obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 procent na paliwa silnikowe. - Energia i paliwa są odpowiedzialne za jakieś 50 proc. inflacji, tak, więc tutaj te ruchy są w jakiś sposób uzasadnione i wcześniejsze obniżanie tej akcyzy, VAT-u i tak dalej i tak dalej, to być może złagodzi trochę te skutki, natomiast no, pytanie co będzie jutro, jak to, czy to, co się stanie w lipcu, no jak te, bo, nie wiem, czy rząd się odważy wtedy podnieść w lipcu te ceny, jeżeli nie spowoduje - mówił w środowym "Studiu Biznes" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 - propaganda vs. gospodarcze skutki

Premier Mateusz Morawiecki podczas sejmowej debaty mówił, że obniżenie podatków doprowadzi do realnego spadku kosztów życia polskich rodzin. Na przykładzie rodziny z dwójką dzieci rząd szacuje, że obniżka podatku VAT na żywność do 0 procent pozwoli na zmniejszenie wydatków o około 53 złote miesięcznie. 

(...) Mnie trochę niepokoi taka ogólna narracja rządowa, chociaż to chyba w dzisiejszej polityce, w dobie mediów internetowych, to chyba jest konieczność, albo przynajmniej musi tak być, no to jest takie trochę wmawianie obywatelom, że inflacja ich nie dotknie. Dotknie nas wszystkich, będzie to bolało i będzie to bardzo kosztowne i są bardzo małe szanse, że wyjdziemy z tego w tym roku, raczej myślę, że w przyszłym dopiero

- mówił Cezary Kaźmierczak. Dlaczego według prezes ZPP rząd "robi sobie problem" posłuchaj fragmentu "Studia Biznes". 

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko
Więcej o: