Górnicy z PGG zakopali topór. Dostaną pieniądze za weekendy. "Średnie wynagrodzenie wyniesie 8200 zł"

- Podpisaliśmy porozumienie - przekazał szef górniczej solidarności, Bogusław Hutek działającej w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy domagali się środków za przepracowane weekendy oraz inflacyjnych podwyżek płac o niespełna 400 złotych.

Jest porozumienie między związkowcami a władzami Polskiej Grupy Górniczej. Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej trwał od 14 grudnia.

"Podpisaliśmy porozumienie i tym samym zakończyliśmy spór zbiorowy" - powiedział szef górniczej solidarności, Bogusław Hutek. Porozumieliśmy się ze stroną społeczną i zapewniliśmy niezakłóconą pracę kopalń w przyszłych okresach - dodał szef PGG Tomasz Rogala.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład a rozliczanie się z małżonkiem. Ekspertka odpowiada [Q&A]

Górnicy chcieli rekompensat

Związkowcy domagali się podwyżek dla pracowników oraz wypłaty rekompensat za przepracowane weekendy. Porozumienie po długich negocjacjach podpisano w siedzibie PGG w Katowicach. Średnie wynagrodzenie wyniesie 8200 złotych, a rekompensata zostanie wypłacona 1 marca.

W związku z podpisaniem porozumienia związkowcy odwołali też blokadę torów kolejowych zapowiadaną na poniedziałek 17 stycznia. 

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Górnicy chcieli dodatku inflacyjnego. Ok. 400 zł do pensji

Związki zawodowe domagały się nie tylko się rekompensat za pracę w weekendy oraz inflacyjnych podwyżek płac o niespełna 400 złotych. Przed tygodniem przewodniczący Sierpnia'80 w PGG Rafał Jedwabny, zapowiadał, że związki zawodowe będą prowadzić zaplanowane działania - referendum strajkowe, blokady wysyłki węgla z kopalń.

Na początku roku górnicy przeprowadzili blokadę wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej do elektrowni. Górnicy przekonywali wówczas, że od kilku miesięcy pracują w nadgodzinach i w weekendy, dzięki czemu nie doszło do przerw w dostawie energii i ciepła. Fundusz płac w PGG nie został jednak zwiększony o środki na dodatkowe wynagrodzenie.

Pogotowie strajkowe w PGG trwało od 21 grudnia.

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: