Zakaz handlu. Czy 16 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy 16 stycznia jest niedziela handlowa? Gdzie można dziś zrobić zakupy? Jakie sklepy są otwarte? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od niemal czterech lat. To jeden ze sztandarowych projektów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku. 

Czy 16 stycznia jest niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

16 stycznia to niedziela niehandlowa. Zamknięte zatem powinny być dzisiaj sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe. Z zakazu handlu wyłączone są natomiast stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Z tego powodu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu, spora część sieci handlowych w Polsce od połowy roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Dotyczy to m.in. Biedronki, Lidla, Carrefoura, Auchan, Kauflandu i innych. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Sejm przegłosował już jednak nowelizację ustawy, która wejdzie w życie z początkiem lutego i uszczelni przepisy. W niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności. 

Kiedy niedziela handlowa?

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: