Polski Ład nie zmniejszy pensji zarabiających do 12,8 tys. zł? Jest nowa kwota. Znacznie niższa

"Pracownicy do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie" nie stracą przez Polski Ład - zapewnia rządowa strona. Na innej znajdujemy jednak informacje, że kwota nie jest aktualna. Przynajmniej dla osób uzyskujących dochód z tytułu umowy zlecenia.

Polski Ład dla większości Polaków ma być korzystny lub neutralny. Rząd zapewniał, że nie powinni obawiać się ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto. A nawet oni na nowych przepisach tracić mają niewiele - ok. 100 zł. Prawdziwe straty zaczynać mają się przy zarobkach znacznie wyższych - przykładowo przy 20 tys. zł brutto pensja może spaść nawet o 1000 zł. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 27973833

Polski Ład jednak zmniejszy wypłaty? Jest nowa suma

Wygląda jednak na to, że te zasady nie dotyczą wszystkich. Osoby, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, stracą przy znacznie niższych zarobkach. 

Na wyliczenia opublikowane na oficjalnej rządowej stronie, uwagę zwraca Jan Mosiński, poseł PiS. Pada w nich jednak zupełnie inna kwota. Znacznie niższa. "Osoby zatrudnione na umowie zlecenie z miesięcznym wynagrodzeniem do 4900 zł brutto zyskają lub zmiany będą dla nich neutralne" - pisze.

I faktycznie na rządowych stronach czytamy, że działalność wykonywana osobiście ma być neutralna dla 68 proc. osób, 28 proc. ma zyskać, a stracić tylko 4 proc. Wedle rządowych wyliczeń, kto zarabia 1450 zł brutto, nie straci, kto otrzymuje od 1450 do 4900 zł brutto, zyska. Strata zaczyna się od kwoty 4900 zł brutto. 

Tadeusz Kościński i Mateusz MorawieckiJak Polski Ład zmieni pensje? Jest rządowy kalkulator, jest i "ale"

Twoja pensja została zmniejszona? Rząd wyjaśnia

Na tej samej stronie znajdujemy też pośrednie potwierdzenie medialnych doniesień. Prasa informowała bowiem, że mniejsze uposażenia otrzymać mogą nie tylko nauczyciele czy policjanci - pracownicy sfery budżetowej. Na zmniejszone zarobki narażeni są też zleceniobiorcy. 

"W przypadku umowy zlecenia kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana przy wypłacie wynagrodzenia, a dopiero na koniec roku, przy rozliczeniu PIT. Stąd zleceniobiorcy mogli otrzymać niższą wypłatę wynagrodzenia w styczniu 2022 r. Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. to koryguje. Przedłuża ono termin poboru zaliczek na podatek dochodowy" - zapewnia resort. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Więcej o: