13 emerytura 2022. Kiedy wypłata świadczenia? Ile wyniesie?

W 2022 roku, tak jak i w latach poprzednich, emerytom zostaną wypłacone 13. emerytury. Kiedy to jednak nastąpi, jaka będzie ich wysokość? I co z 14. emeryturami?
Zobacz wideo Polski Ład. "W skali miesiąca nie mieszczę się w widełkach. Będę musiała oddać pieniądze?"

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział na początku stycznia, że "czternastki" w 2022 roku nie zostaną wypłacone. Podkreślił jednak, że to zagadnienie nie leży w kompetencji Ministerstwa Finansów. - My przygotujemy pieniądze dla tych, co decydują, czy będzie ta trzynasta i czternasta emerytura - powiedział.

Rzecznik rządu Piotr Müller także skomentował sprawę, pisząc na Twitterze, że "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa", a emerytury w nowym roku będą wyższe po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu.

Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA] Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]

13. emerytura 2022. Ile w 2022 roku wyniosą "trzynastki"?

W ubiegłym roku 13. emerytury wynosiły 1250,88 zł brutto. "W 2022 roku [...] chociaż dodatkowe świadczenie emerytalne zostanie podwyższone, to emeryci dostaną mniej, a to za sprawą zmian podatkowych, które wprowadzono 1 stycznia br." - pisze "Express Bydgoski". Wszystko dlatego, że po doliczeniu "trzynastki" wysokość świadczenia przekroczy kwotę wolną od podatku, a emeryt będzie zmuszony oddać dziewięć proc. na składkę zdrowotną i 17 proc. podatku PIT. Konkretną kwotę poznamy jednak dopiero po waloryzacji emerytur, która nastąpi w lutym. 

Więcej aktualnych informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury Zasiłek stały 2022: kto może się starać? Zyskać można 700 zł

Kiedy wypłata 13. emerytury?

"Trzynastki" zostaną wypłacone wszystkim emerytom. Pieniądze trafią prosto na konta - by je otrzymać, nie potrzeba składać żadnych oświadczeń. Kiedy jednak świadczenia zostaną wypłacone?

13. emerytury pojawią się na kontach seniorów między kwietniem a majem.

Więcej o: